W dniu 12.04.2013r. kl. II gimnazjum przedstawiła publicznie prezentację projektu edukacyjnego pt. „Pierwsza pomoc przedmedyczna - możesz na mnie liczyć”.
Pokaz odbył się w dwóch etapach, pierwszy dla uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, ZSZ i Liceum oraz drugi etap dla uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej.
Uczniowie kl. IIg przygotowywali się do projektu zgodnie z rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010r. w §21a.1.
Czas realizacji projektu: od 20.02.2013r. do 12.04.2013r.
Uzasadnienie wyboru tematu:
Zespół był zainteresowany wybranym tematem, ponieważ uczniowie mają świadomość, że mogą, na co dzień znaleźć się w sytuacji, kiedy to potrzebna będzie znajomość podstaw w udzielaniu pomocy drugiej osobie. Często o dalszych losach decydują pierwsze minuty pomocy. Warto, więc znać podstawowe zasady działania podczas wypadków, na które napotykamy w życiu codziennym – tak, aby pomagać a nie szkodzić. Podstawę do działania stanowi niezbędna wiedza medyczna i ćwiczenia praktyczne. Systematyczne pogłębianie i powtarzanie wiedzy i umiejętności pomocy przedmedycznej, pozwoli kształtować opanowanie w działaniu i w razie potrzeby może służyć ratowaniu zagrożonego życia.
Temat projektu: „Pierwsza pomoc przedmedyczna - możesz na mnie liczyć”.
Cele główne projektu:
- Uświadomienie wagi udzielania pomocy przedlekarskiej.
Kształtowanie świadomości konieczności zawiadomienia o zdarzeniu służb ratowniczych i osoby dorosłej przed podjęciem czynności ratunkowej - Poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia i zdrowia poszkodowanych.
- Zdobycie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy w najczęstszych urazach zagrażających życiu.
- Przygotowanie uczniów do racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożeń, nabycie umiejętności szybkiego reagowania i podejmowania decyzji.
- Kształtowanie postaw uczniów sprzyjających bezpieczeństwu własnemu i innych
- Uczulenie młodego człowieka na krzywdę innych ludzi.
- Wdrażanie do współpracy w zespole, przestrzegania norm, reguł i zasad postępowania.
Autorzy projektu:
Marlena Babicka, Angelika Betkier, Zuzanna Burzyńska, Paweł Kamola, Krzysztof Kanabus, Katarzyna Kurmanowska, Kamil Mroziński Adam Raczkiewicz, Mateusz Stelmaszewski , Sebastian Karczewski.
Nauczyciel prowadzący grupę projektową: Barbara Błasiak
Grupa miała zadanie zebrać z różnych źródeł informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej nauczyć się jak reagować w sytuacjach oraz w profesjonalny i atrakcyjny sposób przedstawić, zasady udzielania pierwszej pomocy, by zasygnalizować kolegom wagę tematu i zachęcić ich do zdobycia umiejętności udzielenia pierwszej pomocy w najczęstszych urazach zagrażających życiu oraz umiejętności szybkiego reagowania i podejmowania decyzji w miejscu wypadku.
Po analizie materiałów grupa postanowiła zająć się następującymi aspektami pierwszej pomocy:
Przepisy prawne
Wzywanie pomocy
Sprawdzanie przytomności
Sprawdzanie oddechu
Resuscytacja krążeniowo –oddechowa
Ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy przy zranieniach
Krwawienie z nosa
Skręcenie i złamanie
Zadławienia
Zebrane przez siebie informacje grupa zaprezentowała w formie pokazu slajdów z odczytem. Przedstawiane informacje wzbogaciła filmem z i pokazem skeczy, jak udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach:
- inscenizacja „W parku” -nieprzytomny, oddycha – pozycja boczna bezpieczna
- inscenizacja „Na wycieczce” – nieprzytomny, nie oddycha - Resuscytacja krążeniowo -oddechowa
- inscenizacja – „Na boisku” – krwotok z nosa
- inscenizacja – „Przekąska” – zadławienie
Zdobytą wiedzę zaprezentowała także w formie ściennej, gazetki szkolnej.
Wnioski:
W trakcie realizacji projektu edukacyjnego uczniowie zdobyli wiedzę i umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy w najczęstszych urazach zagrażających życiu. Skorzystali z profesjonalnej pomocy specjalistów w tym zakresie: pielęgniarka szkolna, straż pożarna, nauczyciel przeszkolony na kursie pierwszej pomocy wykwalifikowanych instruktorów organizowanym przez Fundację WOŚP Ratujemy i uczymy się ratować”. Mają świadomość potrzeby dbania o własne bezpieczeństwo i unikania zagrożeń.
Podziękowania
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które pomagały nam w realizacji tego projektu, a szczególnie p. Katarzynie Pelinko, za profesjonalne wsparcie podczas praktycznych zajęć udzielania pierwszej pomocy.