Zaułek Animacji w Lanckoronie

Zaułek Animacji w Lanckoronie. Dużymi krokami do Festiwalu artystyczno-plastycznego w dniach 4-6 czerwca 2019 r.

Koniec maju jest okresem przygotowań do po raz pierwszy zaplanowanego Festiwalu artystyczno-plastycznego w naszym Ośrodku. Ma on się odbyć na początku czerwca 2019 r.

W ramach tego Festiwalu wychowankowie będą mieć warsztaty plastyczno-teatralne w grupach, składających się z kilku klas, a ostatniego dnia na podsumowaniu można będzie obejrzeć prace wykonane przez naszych wychowanków oraz obejrzeć krótkie przedstawienia teatralne.

Kabaret „Happy Smile” zabrał się do przygotowania przedstawienia teatralnego w języku angielskim „Venus and Ceaser”.

Nie próżnują też nauczycieli w poszukiwaniu ciekawych i kreatywnych propozycji warsztatów dla naszych wychowanków. Nasze nauczycielki Zofia Smoczyńska i Tatiana Gliniak udały się aż do Lanckorony pod Krakowem, żeby osobiście spotkać się z aktorem i wykonawcą lalek najróżniejszych gatunków, panem Krzysztofem Falkowskim, który zamieszkuje w cudownym, bajkowym domu, służącym jednocześnie galerią artystyczną. Pan Krzysztof zaprezentował, na czym polega przedstawienie jednego aktora na przykładzie przedstawienia stolikowego o tytule „O szewczyku co Smoka Wawelskiego pokonał”. Magiczną skrzynia na środku wielkiego stołu zmieniała się na oczach w pokoje królewskie, w rynek uliczny, w jamę smoczą oraz wartownię rycerską. Wszystkie postacie do przedstawienia pan Krzysztof wykonał z drewna.

Pan Krzysztof nie tylko pokazuje pewne magii spektakle w unikatowej formie teatralnej, ale organizuje również warsztaty pokazowe dla dzieci. W trakcie warsztatów dzieci doświadczają procesu tworzenia teatru plastycznego. Dowiadują się jaką rolę pełni scenografia oraz muzyka, jak podkładać głos dla lalkowych postaci, a także jak połączyć te elementy i wykorzystać je w czasie przedstawienia. Pod okiem profesjonalisty, aktora, pana Krzysztofa dzieci poznają i użyją różnych technik teatru lalek. Uczestnicy warsztatów wykorzystają nabyte umiejętności, wcielając się w wykreowane postaci podczas współtworzenia krótkich improwizowanych scenek.

Najbardziej zauroczyły nauczycielek sznurkowe lalki pana Krzysztofa oraz marionetki z estrady marionetkowej, np. takie postacie jak Elvis Presley. Michael Jackson, Tina Turner i inne.

Niestety nie udało się zaprosić pana Krzysztofa na nasz najbliższy Festiwal, bo jego grafik jest zajęty do końca sierpnia. Ale w przyszłym roku szkolnym na pewno uda się nam namówić niezwykłego animatora do odwiedzin naszego Ośrodka. W jego repertuarze znajdą się również inne przedstawienia, np. „Złota Ryba z cyklu Kapitańskie opowieści”, „Cykl sznurkowy”, „ Zaczarowany Kapturek”, „Choinka”, „Historia starego kredensu”, „Na wozie”, „Szopka kukiełkowa”, „FALKSHOW- Iluzja Marionetki”. Na krótkich filmikach można obejrzeć fragmenty warsztatów.

Z pozdrowieniami z bajkowego światu Tatiana Gliniak