Archiwum 2017_2018

 
Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019

Mamy jeszcze wolne miejsca! Czekamy właśnie na Ciebie!

Przyjmujemy uczniów do szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły branżowej i liceum specjalnego.

Chcesz zostać asystentem fryzjera, cukiernikiem, kucharzem, pracownikiem pomocniczym obsługi hotelowej!? Zapraszamy do nas!

Po szczegóły zapraszamy do zakładki "Rekrutacja".


Klasy 6b i 6c w Hangar 646 - było super - zobaczcie sami :)
8 czerwca społeczność szkolna, rodzice oraz zaproszeni goś
cie świętowali otwarcie nowej części szkoły. 


Za nami wielki dzień, pełen emocji, gości, wzruszeń.
Na gorąco kilka zdjęć, będzie więcej..
Wielkie DZIEKUJEMY

8 czerwca w obiektywie Starostwo Powiatowe w Piasecznie:

8 czerwca w obiektywie widza :)8 czerwca w obiektywie koła fotograficznego :)
8 czerwca uczniowie naszej szkoły:  Jerzy Malinowski i Kacper Urbańczyk z klasy 7b oraz Michał Pawlik z 3 gimnazjum brali udział w ogólnopolskiej olimpiadzie wiedzy

 
 

„ABC – dobrego zachowania” – podsumowanie KWIECIEŃ/MAJ


W kwietniu i maju działania projektu „ABC-dobrego zachowania” skierowane były wokół tematyki „Dobrego samopoczucia”. W czasie naszych spotkań poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie „W jaki sposób możemy, na co dzień czuć się szczęśliwi?, Wzajemnie udzielaliśmy sobie cennych wskazówek i porad. A wszystko, to, aby uśmiech

i dobry humor towarzyszył nam przez większą część dnia, niezależnie od drobnych smutków i niepowodzeń. Uczniowie tworzyli m.in. „Klasowy przepis na dobry humor”, „Radosną klasową wiosenną koszulkę” oraz „10 przykazań szczęśliwego Ja”. Wszystkie zadania miały jeden warunek...otóż miało być kolorowo, wiosennie, ze szczyptą dobrego humoru i odrobiną szaleństwa. Jesteśmy pod wrażeniem aktywności i zaangażowania naszych uczniów oraz wychowawców w realizację zadań, tworzenie przyjaznej i rodzinnej atmosfery oraz integrację naszej społeczności szkolnej na II piętrze. 

W kwietniu kolejnymi liderami zostali: Laura (kl. V b), Filip (kl. VI b), Paulina (kl. IV d), Amelia (kl. II a) i Mateusz (kl. III c).

Natomiast w maju nagrodziliśmy klasę VI c, czyli Patrycję, Adriana, Kacpra, Antka, p. Magdę i p. Irinę za systematyczność i obowiązkowość w wykonywaniu zaproponowanych zadań, pracę wychowawczą przy wykorzystaniu tematyki oraz materiałów w ramach projektu „ABC-dobrego zachowania” i rozwój osobisty uczniów, pomimo doświadczanych trudności w codziennym szkolnym życiu. 

Wszystkim naszym liderom serdecznie gratulujemy!!!

Z uwagi na zbliżające się wakacje, w czerwcu będziemy rozmawiać na temat „Bezpiecznych wakacji”. Zatem niech nasze przygotowania na upragniony letni wypoczynek będzie czasem poświęconym na zdrowym i aktywnym trybie życia

z uwrażliwieniem na zasady bezpieczeństwa oraz normy współżycia społecznego. 

Zapraszamy do wspólnej zabawy! J

psycholog szkolny Natalia Wasilewska-Bachura, nauczyciel SP p. M. Marczak


Na gorąco z Dnia Dziecka na stadionie miejskim - bądźcie czujni, wkrótce będzie więcej zdjęć..

Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy 5 czerwca na Stadionie Miejskim przy ul. 1 Maja w Piasecznie. 

kliknij na zdjęcie: 


Nasz Ośrodek przystąpił do Konkursu "Podwórko talentów Nivea"

Właśnie rozpoczyna się głosowanie internautów na Podwórko Talentów NIVEA dla naszego Ośrodka. Wesprzyjcie naszą lokalizację. Zachęćcie znajomych i razem zawalczcie o wyjątkowy, edukacyjny plac zabaw w naszej okolicy. Głosować można codziennie przez stronę internetową lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej Podwórko Talentów NIVEA. Prosimy o wsparcie! 

https://podworko.nivea.pl/2018/lokalizacja/451-piaseczno

Kochani pomóżcie Nam zwyciężyć w konkursie na Podwórko Talentów Nivea!

Wystarczy się tylko zalogowac i można oddawać głosy😊


Trzymamy Kciuki :) Kliknij na obrazek, by poznać więcej szczegółów:

 Nasz Ośrodek uczestniczy w programie "Wzorowa łazienka"

prosimy o wsparcie i głosowanie  poprzez stronę www.wzorowalazienka.pl po kliknięciu na plakat akcji zostaniesz przeniesiony na stronę do głosowania.Prace ogrodnicze przed szkołąSpotkanie z Dental ClinicW poniedziałek 28 maja wybrane klasy ze szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły branżowej i zawodowej uczestniczyły w spotkaniu profilaktycznym z higienistkami z Dental Clinic. Uczniowie chętnie rozmawiali na temat odpowiednich nawyków dbania o zęby, na koniec spotkania wszyscy otrzymali upominki pomocne w pielęgnacji zębów. 

Międzynarodowe Targi Żywności Warsaw Food Expo

Uczniowie klasy kucharz Szkoły Branżowej 1 Stopnia razem z opiekunami Marcinem Jaśkiewiczem, Anna Jaciubek, Agatą Bylicą i Jackiem Kasztankiewiczem uczestniczyli w Międzynarodowych Targach Żywności Warsaw Food Expo 25.05.2018. Podczas targów można było zaobserwować prezentacje produktów spożywczych polskich i zagranicznych przedsiębiorców. Mogliśmy zobaczyć nowe produkty producentów, które nie obecne   były dotąd w sieciach handlowych. Również można było w strefie prezentacji obserwować słynnych kucharzy jak np.  P. Sowę, gwiazdy TV, dietetyków i wykładowców SGGW. Impreza była super wszystkim sie podobało się. Oto kilka zdjęć. Warsztaty kulinarne w Wilanowie23 maja klasy 5c, 6b i 6c uczestniczyły po raz kolejny w warsztatach kulinarnych w Wilanowie. Tym razem pod okiem szefów kuchni Villa Intrata szykowaliśmy pyszny chłodnik i deser zwany warszawską zupą nic. W przepięknej scenerii czuliśmy się jak profesjonaliści a później mogliśmy spożyć przygotowane potrawy. Było pysznie. Dziękujemy organizatorom z Villi Intrata i ze szkoły.


Wycieczka do muzeum animacji SE-MA-FOR w Łodzi

W dniu 22.05.2018 uczniowie klas 4-7 szkoły podstawowej udali się na całodniową wycieczkę do muzeum animacji SE-MA-FOR w Łodzi. Uczniowie uczestniczyli w pokazie filmowym Piortuś i wilk oraz brali udział w warsztatach filmowych w trakcie których stworzyły własne animację, zgłębiając tajniki animacji poklatkowej. Następnie dzieci udały się na spacer ul. Piotrowską, jedną z najdłuższych ulic handlowych  w Europie (4,2 km), podziwiali architekturę  i pomniki m.in. Misia Uszatka. Po czym zmęczone ale zadowolone dzieci udały się do autokaru w drogę powrotną do Piaseczna.      
Se-ma-for Produkcja Filmowa – powstała w grudniu 1999 roku polska wytwórnia filmowa z siedzibą w Łodzi, z założenia kontynuująca tradycję zlikwidowanego w tym samym roku państwowego Studia Filmowego Semafor. Zajmuje się głównie produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych. Przez ponad 60 lat w Semaforze powstało ponad 1400 filmów (w tym około 800 lalkowych), które zdobyły na całym świecie ponad 300 nagród i wyróżnień na czele z nagrodą Oscara za film Tango Zbigniewa Rybczyńskiego w roku 1983. Nowy Se-ma-for Produkcja Filmowa otrzymał Oscara 25 lat później za produkcję filmu Piotruś i wilk Suzie Templeton. W roku 2008 powstała Fundacja Filmowa Se-ma-for, której zadaniem jest wspieranie twórczości dla dzieci, realizacja filmów autorskich i debiutów oraz prowadzenie Muzeum Animacji (wcześniej Muzeum Bajki), w którym gromadzone są lalki, dekoracje z filmów i sprzęt zdjęciowy

Adrianna Matuszczak

 


Tylko u nas w szkole – „Relaks na Helu”


  
 

Pomysł stworzenia kącika relaksacyjnego zrodził się w zespole SzPZ. Wspólnymi siłami, dzięki współpracy wielu osób: uczniów, rodziców, dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły, udało się go zrealizować.
Rodzice i nauczyciele przynosili ramki do obrazów, które Michał i Dominik z kl. III gb  i Dominik z kl. II gb, odnawiali na zajęciach technicznych. Czyścili i malowali półki i skrzynki, ozdabiali muszelkami, a Ania i Sara z kl. III oraz Filip i Sebastian z kl. VI b, przygotowali rysunki tematyczne. Uczennice z kl. II ZSZ pod kierunkiem p. Anny Jaciubek i p. Agaty Bylicy wykonały dekoracyjne wzory kaszubskie, techniką decoupage.  Stowarzyszenie Auxilium wspomogło nasze przedsięwzięcie, finansując zakup skrzynek, farb i pięknego obrazu, a pani Daria Szymanowicz, przekazała pozyskane od sponsorów meble wypoczynkowe.  Na koniec pan Grzegorz wszystko zainstalował i po miesiącu pracy nasz kącik był gotowy.

Założeniem naszym było, aby kącik pełnił funkcje relaksacyjno-edukacyjną. Był przyjazną, harmonijną, spójną tematycznie przestrzenią, miejscem, gdzie uczniowie mogą usiąść, porozmawiać, zjeść śniadanie, poczytać. Obrazki tematyczne i zdjęcia pochodzące z Helu mają przywoływać miłe wspomnienia, u osób które już tam były i zachęcać pozostałe osoby do odwiedzenia tego pięknego miejsca – geograficznego „początku” Polski. Zależało nam również na walorach edukacyjnych. Służy temu „Nasz album o Helu”, który mogą współtworzyć wszyscy uczniowie, każdy może dodać coś od siebie, gdy zajdzie jakieś ciekawe informacje o Helu. Chcielibyśmy  pozyskać jeszcze kolejne fotele lub kanapy ogrodowe, aby więcej uczniów mogło tam odpoczywać.

Słyszałyśmy wiele pozytywnych opinii od uczniów i pytania, gdzie będą jeszcze podobne kąciki. Mamy nadzieję, że  powstanie ich więcej, może jeszcze spotkamy się np. w Zakopanem J

Barbara Błasiak
Anna Jaciubek
 Agata Bylica

Wizyta Pani profesor Barbary Woynarowskiej w naszej szkole

 

W dniu 18 maja gościliśmy w naszej szkole panią prof. Barbarę Woynarowską - lekarza pediatrę, cenioną specjalistkę medycyny szkolnej, współtwórczynię polskiej koncepcji szkoły promującej zdrowie. Wizyta ta była dla nas dużym wyróżnieniem, wiązała się z uzyskaniem informacji, w jaki sposób odbywa się promocja zdrowia w szkołach specjalnych. Pani profesor chciała poznać naszych uczniów, ich wiedzę, umiejętności i możliwości oraz potrzeby związane z edukacją zdrowotną.

Spotkanie przebiegało w bardzo serdecznej atmosferze. Klasa III zawodowa powitała naszego gościa zdrową, pyszną przekąską, przygotowaną pod kierunkiem p. Katarzyny Wrzesińskiej. Później pani profesor uczestniczyła w zajęciach technologii gastronomicznej w kl. II ZSZ, prowadzonych przez p. Martę Moczydłowską, podczas których uczniowie ćwiczyli umiejętność przygotowania dania obiadowego na egzamin zawodowy.

Mieliśmy też okazję przedstawić przygotowania do prezentacji projektu edukacyjnego realizowanego przez kl. II gimnazjum pt. „Siła umysłu - czyli co jeść i jak o siebie dbać, żeby mieć szóstki”, którą uczniowie opracowują pod kierunkiem p. Barbary Błasiak.

Pani profesor z dużym zaciekawieniem oglądała naszą szkołę, rozmawiała z uczniami, mówiła: „Przyszłam was poznać i uczyć się o waszej szkole”. Odwiedziła świetlicę szkolną, bibliotekę, stołówkę i kuchnię. Pani profesor była też bardzo zainteresowana pracą nauczycieli, zapoznała się pracą pedagoga szkolnego, prowadzeniem IPET i pracą naszych terapeutów. Jako lekarz pediatra, specjalista medycyny szkolnej rozmawiała także o problemach zdrowotnych naszych uczniów z panią pielęgniarką.

Następnie profesor odwiedziła uczniów na II piętrze. Nasi wychowankowie ciepło ją powitali, szybko nawiązywali kontakt, spontanicznie okazywali serdeczność. Klasa p. Marii Marczak poczęstowała panią profesor samodzielnie przygotowaną sałatką, a uczniowie kas I-III, p. Magdaleny Florek, zaprezentowali swoje zdolności plastyczne.

Pani profesor powiedziała nam, że jest bardzo zadowolona z wizyty, gdyż poczuła przyjazną atmosferę panującą w naszej szkole i miło spędziła z nami czas. Zaprosiła naszą szkołę do współpracy w zakresie konsultacji związanych z dostosowaniem narzędzi ewaluacyjnych i standardów SzPZ dla szkół specjalnych.

Nasza placówka od 2012 roku uczestniczy w propagowaniu idei SzPZ, a od 2014 r., jesteśmy włączeni do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Na terenie naszej szkoły podejmujemy wiele działań prozdrowotnych. W następnym roku szkolnym chcemy podsumować naszą działalność i ubiegać się o wojewódzki certyfikat SzPZ.


Agata Bylica
Barbara Błasiak

 
Klasy 6b i 6c na Targach Książki na Stadionie Narodowym w Warszawie

Warszawskie Targi Książki to największa spotkanie miłośników książek w Polsce.
W zeszłym roku imprezę odwiedziło rekordowe 75 tys. czytelników, w tym roku do grona odwiedzających dołączyli uczniowie klasy 6b i 6c. Zainteresował nas Ostry Dyżur Literacki – happening promujący czytelnictwo, gdzie w scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich wypisują recepty na … książki.
Podają odpowiednia do wieku i zainteresowań tytuły książek i ich dawkowanie.
Akcja uzdrawia tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią. Na nas tak podziałała cała wizyta na Targach: zatrzymywaliśmy się przy wielu ciekawych stoiskach, moglibyśmy tam spędzić cały dzień i atrakcji by nie zabrakło. Zobaczcie sami ….

 
 

Uczniowie SOSW wraz  z podopiecznym Fundacji ”Z Nami Warto”  przygotowali słodki poczęstunek na Powiatową Konferencję Naukowo- Szkoleniową ,, Depresja wśród dzieci i młodzieży. Objawy, diagnoza, terapia”.Konferencja ta odbyła się w piątek 11.05.2018 w budynku Starostwa Powiatowego w Piasecznie. Praktykanci Branżowej Szkoły 1 Stopnia Nr 4 SOSW w Piasecznie mogli sie pochwalić swoimi wyrobami. Ciasta i ciasteczka zostały wykonane pod kierunkiem nauczycieli zawodu kucharz: p. mgr inż. Marcina Jaśkiewicza i p. mgr inż. Marioli Chudzik. Było super - wszystkim uczestnikom konferencji słodkie co nieco bardzo smakowało. 


Teleturniej Omnibus

W dniu 28 i 29 kwietnia 2018 uczniowie kl. II ga i III ga i kl. I ga przygotowali dla koleżanek i kolegów z gimnazjum i szkoły podstawowej TELETURNIEJ OMNIBUS.  

Teleturniej obejmował wiele zagadnień, które uczniowie wybrali zgodnie ze swoimi pasjami i zainteresowaniami.  Dzięki temu uczestnicy mogli ocenić swoją wiedzę w różnych dziedzinach, np. sport, motoryzacja, geografia, wiedza o zwierzętach,  zabytkach, znakach drogowych a także filmach, aktorach i świecie współczesnych celebrytów. Wszystkie quizy zostały przygotowane, przez uczniów kl. II ga i III ga na zajęciach informatyki pozalekcyjnej, którzy podczas teleturnieju wystąpili w roli ekspertów. Prowadzący pokazali, jak można wykorzystać umiejętności informatyczne do poszerzania wiedzy ogólnej. Podczas imprezy została wykorzystana tablica interaktywna, co stanowiło dodatkową atrakcję dla uczestników.  

Teleturniej wzbudził wiele pozytywnych emocji, nie brakowało chętnych, którzy chcieli sprawdzić się i wykazać w gronie kolegów wiedzą. Czasem trzeba było się trochę zastanowić, można było też skorzystać z kół ratunkowych: pomocy przyjaciela z klasy, wskazówki eksperta lub pomocy publiczności. Wszyscy dobrze się bawili a nasi eksperci z kl II ga i III ga doskonale sprawdzili się w tej roli.

Barbara Błasiak

 

Podsumowanie VII edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego

 

W dniu 24 kwietnia 2018 roku w naszym Ośrodku odbyła się uroczystość podsumowania VII edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego o tematyce przyrodniczej „Oczarowani przyrodą”.
Patronat honorowy nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Piasecznie.

 W organizację konkursu było zaangażowanych wiele firm i instytucji z terenu powiatu piaseczyńskiego, którym serdecznie dziękujemy za ich hojność i wrażliwe serca, i prosimy aby byli z nami do ostatniej edycji konkursu i jeden rok dłużej.

Powiatowy Konkurs Plastyczny organizowany przez naszą placówkę, został ujęty w wykazie konkursów kuratoryjnych, uprawniających do zdobycia dodatkowych punktów w rekrutacji do szkół średnich. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie.

Konkurs, podobnie jak w poprzednich sześciu edycjach, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Nasi najwierniejsi uczestnicy dzwonili nawet do Ośrodka z zapytaniami, czy po rocznej przerwie konkurs zostanie wznowiony.

Kontakt z przyrodą zawsze sprawia przyjemność, może dlatego możemy cieszyć się z tak licznego Waszego udziału. Oznacza to, że wszyscy potrzebujemy kontaktu z przyrodą,  jej piękna, jej kolorów i różnorodności.

Nasi laureaci to z pewnością osoby uzdolnione plastycznie, które odczuwają potrzebę twórczego wyrazu. Widać to po poziomie nadesłanych prac, po ciekawej interpretacji tematu i niebanalnych technikach wykonania. Wiele prac zostało wykonanych pod opieką nauczyciela, ale także przy zaangażowaniu rodziców, co także jest warte zauważenia, podkreśleni i  zaznaczenia.  

Prace wykonane były w przeróżnych technikach, przeważało malarstwo, ale były witraże, wycinanki, prace z wykorzystaniem masy solnej czy materiałów naturalnych.

Z każdym rokiem da się zauważyć wzrastającą estetykę wykonania prac, a w tym roku prace były szczególnie dopracowane. Jury było oczarowane poziomem prac, bardzo skrupulatnie przyglądało prace, i jak corocznie zmagało się z trudnym orzechem do zgryzienia, którą prace nagrodzić czy wyróżnić, biorąc pod uwagę kilka kategorii wiekowych, w których prace były oceniane.

Wszystkim laureatom składamy gratulacje i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

 

Bartosz Żukowski - naszym gościem

 

23 kwietnia na zaproszenie p. Katarzyny Filipowskiej - Czajki - opiekunki szkolnego koła teatralnego do naszej szkoły przybył aktor filmowy i teatralny: Bartosz Żukowski. Wszyscy znamy go z roli Waldusia w telewizyjnym serialu "Świat według Kiepskich".
Z prezentacji, którą wykonali uczniowie klasy I ZB ze  szkoły Branżowej na  zajęciach z informatyki,mogliśmy dowiedzieć się o wielu innych filmach i spektaklach teatralnych, w których grał nasz gość. Młodzież szkolna żywo uczestniczyła w spotkaniu ze znanym aktorem a nasz gość chętnie odpowiadał na liczne pytania. Na zakończenie spotkania w stołówce kabaret szkolny przedstawił swój nowy skecz. Brawo! Można było też dostać autograf i zapozować do wspólnej fotografii.
Członkowie koła teatralnego i aktorzy kabaretu mieli również zaszczyt uczestniczyć w warsztatach teatralnych z Panem Bartoszem. 

NOWE MIASTO 2018

 

12 kwietnia  uczestniczyliśmy w kolejnej edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Na najładniej udekorowany stół i potrawę łatwą ,smaczną i zdrową w Nowym Mieście nad Pilicą.

Tematem przewodnim w tym roku była kuchnia włoska. Nasza drużyna przygotowała dekorację stołu w stylu śródziemnomorskim. Konkursową potrawą był torcik makaronowy trzywarstwowy.

Wszyscy spisali się na szóstkę. Dziękuję drużynie za wspaniałą postawę, zaangażowanie  w wykonanie swoich zadań.

Opiekun:Anna Jaciubek

Dzień Otwarty 2018

 

A tak uczniowie klasy III ZSZ(hotelarze) przygotowywali się do dnia otwartego szkoły.  Na zajęciach uczymy się procedur sprzątania pokoi hotelowych, składania serwetek, ustawiania zastawy stołowej. Naszą propozycja to aranżacja śródziemnomorska, klasyczna i lawendowa. Sami oceńcie efekt naszej pracy. Zapraszamy do Branżowej Szkoły

Anna Jaciubek -nauczyciel przedmiotów zawodowych 

Dyrektor i Zespół Terapeutyczny

Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Piasecznie

serdecznie zapraszają na

Powiatową Konferencję Naukowo- Szkoleniową

 ,, Depresja wśród dzieci i młodzieży. Objawy, diagnoza, terapia’’.

 

Konferencja skierowana jest do dyrektorów, rodziców, nauczycieli, terapeutów, pedagogów psychologów pracujących z dziećmi i młodzieżą. Temat konferencji jest w obecnej dobie szczególnie ważny. W ciągu ostatnich lat obserwuje się wzrost zachorowań na zaburzenia depresyjne u dzieci i młodzieży. Celem konferencji będzie dostarczenie kompetentnych informacji na temat tej choroby. Zaproszeni goście powiedzą o objawach, diagnozie i terapii zaburzeń depresyjnych u uczniów. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym łatwiej zapobiec jej  skutkom.

Konferencja odbędzie się 11 maja (piątek) 2018 r. w Starostwie Powiatowym 
w Piasecznie, ul. Chyliczkowska 14. Rozpoczęcie konferencji o godz. 9.00, zakończenie ok. godziny 15.15.

Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (załącznik)  
i przesłanie go do 27.04.2018 r. na adres:  konferencjasosw.piaseczno@gmail.com  

Kolejność zgłoszeń decyduje o możliwości uczestnictwa.

Po otrzymaniu e-maila odeślemy informację zwrotną o potwierdzeniu uczestnictwa w konferencji.

Plan konferencji - pobierz

Formularz zgłoszeniowy - pobierz

Plakat pdf - pobierz

 

Zachęcamy oddawania zużytych baterii i elektrośmiecieci na rzecz naszej placówki 
Warsztaty cierpliwości i kaligrafii w Pałacu w Wilanowie


Gościnne mury Pałacu w Wilanowie przyjęły nas tym razem w królewskiej kancelarii. Mieliśmy niezwykłą okazję zobaczyć jak podpisywał się Jan III Sobieski, jakiego pióra używał i jak wyglądały jego listy. Następnie zamieniliśmy się w siedemnastowiecznych kancelistów i ćwiczyliśmy technikę pięknego pisania, czyli kaligrafię. Prawdziwymi piórami maczanymi w tuszu rysowaliśmy pod kątem 55 stopni kreski cienkie i grube, by następnie nauczyć się pisać kancelareską alfabet i swoje imię. Niektórzy z nas byliby chyba świetnymi kancelistami, bo niemal od razu pięknie pisali, innym świetnie wychodziły kleksy... Sztuka pięknego pisania to fascynujące zagadnienie, wymagające cierpliwości i skrupulatności. Od dzisiaj zatem uczestnicy warsztatów z klas VI B, VIC i VC ćwiczą kaligrafię w swoich zeszytach, będę to sprawdzać,

Katarzyna Staśkiewicz.

Uwaga!!!

Dni egzaminów gimnazjalnych (18, 19, 20 kwietnia- środa, czwartek, piątek)
są dniami wolnymi tylko dla uczniów gimnazjum.

Uczniowie szkoły podstawowej, szkoły branżowej i zawodowej
mają zajęcia wg. normalnego planu lekcji.Dzień 17.04.2018 w SOSW 

Dzień 17.04.2018 w SOSW  był Dniem Otwartym dla wszystkich rodziców i przyszłych uczniów naszego Ośrodka.  Każda osoba mogła zapoznać sie z oferta naszej Placówki.  Z okazji tej uczniowie Szkoły Zawodowej i Branżowej 1 Stopnia  pod kierunkiem Marcina Jaśkiewicza i innych nauczycieli przygotowali pyszny poczęstunek w postaci słodkości i innych słonych zakąsek na odpowiednio nakrytych stolach.  Oto kilka zdjęć.
Sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego9 kwietnia 2018 roku w kościele Matki Bożej Różańcowej ksiądz Biskup Michał Janocha udzielił naszej młodzieży z SOSW Sakramentu Bierzmowania. Sakrament Dojrzałości Chrześcijańskiej przyjęło 14 kandydatów, którzy przygotowywali się do niego. Każdy z bierzmowanych otrzymał pamiątkowy różaniec. Do tej ważnej uroczystości młodzież została przygotowana przez katechetkę Renatę Tkaczyk.

 

„ABC – dobrego zachowania” – podsumowanie miesiąca MARZEC

W ramach  projektu „ABC dobrego zachowania” uczniowie klas II piętra realizowali zadania dotyczące tematyki miesiąca „KULTURA SŁOWA”. W marcu nasze działania skierowane były na:

- przyswajanie i utrwalanie zasad kulturalnego zachowania się;

- rozwijanie samoświadomości uczniów pod kątem wzbogacania słownictwa i wypowiadania się na forum grupy;

- rozwijania samokontroli i inteligencji emocjonalnej w zakresie nauki opanowywania oraz przezwyciężania złości;

- ćwiczenie przykładowych sposobów radzenia sobie ze złością oraz rozładowanie negatywnych emocji i napięcia fizycznego.

Magia i kultura słowa

opanowała nie tylko uczniów II piętra, ale także rozniosła się na całą szkołę, wprawiając w dobry nastrój nasze najbliższe otoczenie. Na drzwiach sal lekcyjnych zawisły kolorowe karteczki, dzięki którym mieliśmy okazję poczuć się wyjątkowi, potrzebni oraz ważni. A oto kilka przykładów naszych „Magicznych słów”:

„Jak ładnie dziś wyglądasz”, „”Wzorowy z Ciebie uczeń”, „ Jestem z Ciebie dumny”, „Miło Cię widzieć”, „Zależy mi na Tobie”, „Jesteś moim przyjacielem”, „Dziękuję, że jesteś”, „Bardzo Cię lubię”, „Mogę na Ciebie liczyć”, Jesteś wyjątkowy”, „ Dzień Dobry kochani”, „Uśmiechnij się”, „Bawmy się w zgodzie”, „Tęsknię za Tobą”, „Dasz radę”, „Głowa do góry”, „Przy Tobie czuję się bezpiecznie”, „Pomogę Ci”, „Szanuję Cię”, „Ładnie dziś pracujesz”, „Ufam Ci”……

Oprócz magicznych słów, życzyliśmy sobie również m.in. dużo siły, zdrowia, odpoczynku, uśmiechu na co dzień, radości, miłości, dobrej pracy i zabawy w szkole, wielu przyjaciół, góry ciastek i innych słodkości, mniej lekcji, wesołych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych
a nawet wygranej w Totolotku! J

Z kolei nasze sposoby radzenia sobie ze złością to m.in:

ciepła herbatka, mówienie szeptem, wzajemny uśmiech, wyjście na spacer/korytarz szkolny, przytulanie maskotek, liczenie w każdej postaci, głębokie oddechy, odpoczynek na materacu, ściskanie „gniotków”/piłeczek relaksacyjnych, rozmowa z bliską osobą, uderzanie w poduszkę, gimnastyka, rysowanie, kolorowanie, sen, myślenie o przyjemnościach, zgniecenie kartki, napicie się wody, mówienie o swoich uczuciach.

Gratulujemy także kolejnym liderom „ABC dobrego zachowania”.

W marcu dołączyli do nas: Sebastian Frączkiewicz (klasa IV b), Paulina Lichocka (klasa IV d) oraz Eryk Laskowski (klasa VI d).

Zapraszamy na fotorelację z naszej zabawy!

psycholog szkolny Natalia Wasilewska-Bachura, nauczyciel SP p. M. Marczak

 

 Dzień najnowszych Technologii w Edukacji  
21 marca uczniowie klas VI a, VI b i VI c wzięli udział w „Dniu Nowych Technologii w Edukacji” w Zespole Szkól Nr 1 w Piasecznie, we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1, który został zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i zainaugurowany przez minister Annę Zalewską. Celem wydarzenia była promocja edukacji cyfrowej. Uczniowie SOSW brali udział w warsztatach programowania, naukę języka angielskiego, podczas których można było utrwalić słownictwa przy pomocy tablicy interaktywnej i metody kinetycznej. Podczas warsztatów, prezentacji, gier i zabaw, projekcji filmów i spotkań można było: zobaczyć jak powstaje inteligentny dom, zlutować obwody scalone, wydrukować przedmioty na drukarce 3D, zbudować roboty, poznać podstawy programowania i budowę prostych obwodów prądu elektrycznego za pomocą programów multimedialnych. 

Powitanie wiosny

"Tam daleko gdzie wysoka sosna maszeruje droga nasza wiosna..."

Dzisiejszego dnia dzieci przywitały wiosnę i wypędziły zimę do lasu. Towarzyszyła im piękna marzanna.

Pinokio

 

20.03.2018 odwiedził nas teatrzyk Blaszany Bębenek z przedstawieniem pt. "Pinokio". Dzieci poznały sympatycznego chłopca wystruganego z drewna i dowiedziały się jak należy zachować się w teatrze.
Nagrody w konkursah językowych

Zespół języka angielskiego zorganizował kilka konkursów. W miesiącu lutym odbył się Konkurs na Najlepszą Walentynkę z życzeniami w języku angielskim. I miejsce ex aequo zdobyli Arkadiusz Różycki z kl. II gimnazjum oraz Marta Rybińska z kl. II szkoły zawodowej. II miejsce zdobyli Weronika Orlik, kl. II szkoła zawodowa oraz Klaudia Kubiak, kl. I szkoła zawodowa. III miejsce zdobyli chłopcy: Arkadiusz Różycki, kl. II gimnazjum oraz Adam Brzeziński z kl. I szkoły zawodowej. Wyróżnienie otrzymała Marta Bojańczyk z kl. III gimnazjum.

    Odbyły się również wda konkursy czytelnicze: dla uczniów klas gimnazjalnych oraz dla uczniów szkoły zawodowej. Uczniowie klas gimnazjalnych zmagali się z tekstem „Buns Crumbs” o dzielnym gołębiu z placu trafalgarskiego w Londynie, a klasy szkoły zawodowej miały do rozgryzienia zadania do tekstu „The  Two Mules and The Thieves”, gdzie w historii o dwóch  mułach był ukryty ważny morał. I miejsce wśród klas gimnazjalnych wywalczyli Sara Witkowska i Michał Pawlik z kl. III, II miejsce zdobył Kuba Kowalczyk, a III miejsce zdobyła Monika Zając, kl. II gimnazjalna. Wśród uczniów szkoły zawodowej I miejsce zdobył Alexander Hinz, kl. II, II miejsce zdobył Damian Kazana, kl. II, a III miejsce otrzymał Kuba Kurduś, kl. I.

     W miesiącu marcu odbył się Konkurs Wiedzy o Zjednoczonym Krolestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, który został zorganizowany dla uczniów klas VII oraz wszystkich gimnazjalnych. I miejsce zdobyła Sara Witkowska, II miejsce Kuba Kowalczyk, a III miejsce zdobyła Zuzia Kuczyńska z kl. VIIa.

     Wszyscy uczniowie, którzy się wyróżnili w konkursach otrzymali z rąk Pani dyrektor Renaty Sajdak-Walewskie i Pana wicedyrektora  Tomasza Izdebskiego dyplomy i upominki rzeczowe w postaci książek oraz maskotek świątecznych.

    Nauczycielki języka angielskiego pani Tatiana Gliniak oraz pani Katarzyna Posyłek podziękowały wszystkim za uczestnictwo i zachęciły do wzięcia udziału w podobnych konkursach w przyszłym roku szkolnym.

 

                                                                                               Tatiana GliniakŻyczenia dla wszystkich odwiedzających naszą stronę:Wielkanoc to czas otuchy i nadziei.
Czas odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.

Życzymy, aby Święta Wielkanocne przyniosły radość
oraz wzajemną życzliwość.
By stały się źródłem wzmacniania ducha.

Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie,
napełni Was pokojem i wiarą,
niech da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość... 
PODZIĘKOWANIA

Czas na podziękowania dla wszystkich, których efekty pracy mogliście podziwiać w niedzielę 18 marca br.

W imieniu swoim, mojego męża oraz córek, dziękuję wszystkim, którzy swoim sercem, pracą, postawą dodali nam skrzydeł i sił do walki.

Dziękujemy SOSW Piaseczno – Pani Dyrektor Renacie Walewskiej - Sajdak, Panu Dyrektorowi Tomaszowi Izdebskiemu,  Darii Szymanowicz, Katarzynie Pelinko, Marcinowi Skwirze, Nauczycielom, wszystkim Pracownikom za pomysł, ciężką pracę nad projektem wydarzenia i wreszcie za jego zorganizowanie i zaangażowanie w przebieg.

Dziękujemy Wszystkim Uczniom SOSW i Rodzicom, rodzinie Pani Moniki Rafalak, Państwu Chen za pomoc finansową oraz Marcinowi Mroczkowi, Tomaszowi Selidze, Agnieszce i Jarosławowi Niczyporuk – za pomoc w zorganizowaniu i przeprowadzeniu Pikniku, pyszne ciasta, watę cukrową, kiełbaski.

Dziękujemy współorganizatorom: Morsom – z Piaseczna, z Rawy Mazowieckiej (oba miasta szczególnie bliskie naszej rodzinie) oraz wszystkim morsom – z innych miast, debiutantom – trzeba to powiedzieć głośno – kochacie zimną wodę, ale serca macie najgorętsze.

Dziękujemy Fundacji Sedeka za objęcie imprezy patronatem, pomoc w przeprowadzeniu zbiórki.

Dziękujemy Redakcjom Kuriera Południowego, Portalu News Piaseczno, ITVP Piaseczno za rozpowszechnienie informacji o Pikniku i nagłośnienie wydarzenia i naszego problemu.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, wspierającym organizacjom: Auchan Piaseczno, Sarantis Polska, GOSiR, Bistro u przyjaciół Adam Woś,  pani Bogumiła Rososzczuk – kierownik Przystanku Kultura,  Piątka Bis, Piekarnia Krzosek, Zenon Szpilka, Ferrero Rocher, Piekarnia Halina Bińkowska -  odzew był szybki i konkretny – dziękujemy, że jesteście wrażliwi na potrzeby i chętni do pomocy lokalnej społeczności.

Dziękujemy pomocnikom niezrzeszonym 😊 Radosławowi Olczykowi za namioty, Krzysztofowi Chudemu za kiełbaski oraz pomoc i zaangażowanie.

Gorące podziękowania dla aktorów – Piotra Miazgi, Dariusza Wieteski – za to, że  nie tylko wsparliście naszą akcję, przybyliście osobiście, ale również wzięliście czynny udział w naszym Pikniku!

Gorące podziękowania dla PWiK Piaseczno – bez Waszej pomocy nie udałoby się uruchomić atrakcji, bez Was nie odbyłaby się impreza!

Dziękujemy Hotelowi De Silva – Pani Dyrektor Beacie Krawczyńskiej i Pani Dorocie Dominiak, Restauracji Zawrotnica oraz Bistro u Przyjaciół, za pyszne jedzenie, ławki i sprzęt, dzięki któremu mogliśmy serwować ciepłe posiłki w ten mroźny dzień.

Dziękujemy firmie Uni Pack i Pani Viktorii Djaczenko za zaopatrzenie nas w naczynia.

Dziękujemy Policjantom i Strażakom – za zabezpieczanie imprezy i zapewnienie atrakcji - dawno nie widziałam tylu rozradowanych dzieci w jednym miejscu – jesteście nieocenieni.

Dziękujemy ratownikom - Państwu Elżbiecie i Remigiuszowi  Rajs za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów pierwszej pomocy i medyczne zabezpieczenie imprezy.

Dziękujemy animatorkom i paniom, które prowadziły warsztaty plastyczne dla dzieciaków – Katarzynie Lawendzie, Karolinie Walczyk, Sylwii Gilskiej – widziałam, jak dzieci biegały między Wami a Policjantami i Strażakami, nie mogąc się zdecydować co wybrać jako pierwsze.

Dziękujemy trenerkom zubmy z Fitness for Ladies – Paniom Monice Sapińskiej, Anecie Kornackiej, Zosi Matlak i Magdzie Wierzbowicz oraz Pani Agnieszce Musioł - Posyniak i Pani Karolinie Walczyk – rozgrzałyście nie tylko morsów, ale wszystkich uczestników – od najmłodszych do najstarszych – płynie w Was i od Was nieopisana energia.

Dziękujemy Michałowi Kisielewskiemu – potrafi Pan złapać kontakt z każdym, nawet najbardziej nieśmiałym 😊 - dziękujemy za opiekę nad występującymi i za profesjonalne poprowadzenie Pikniku oraz licytacji.

Dziękujemy fotografom – tym profesjonalnym i tym, którzy fotografami stają się od święta – to dzięki Wam mój Tata, który nie mógł uczestniczyć w Pikniku, dostał choć namiastkę tej dobrej energii, a pamiątkowe zdjęcia zostaną z nami na zawsze.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom z okolicznych szkół – ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Piasecznie, Zespołowi Szkół nr 1 w Piasecznie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Piasecznie oraz wolontariuszom niezrzeszonym 😊 – udowodniliście, że charytatywna pomoc jest ważna i potrzebna, a jeśli płynie z czystego serca – łatwa i przyjemna. Dziękujemy, że tak liczne nas wsparliście.

Dziękujemy wszystkim prywatnym darczyńcom, naszym nieocenionym przyjaciołom – całej rodzinie Orlików, rodzinie Boguckich, Pani Sylwii Hudzickiej, Pani Dorocie Dragan – Bojarskiej, Fitness for Ladies, Lajkers Club, Stowarzyszeniu Kondycja, Sushi strefie, Szarej Eminencji i wielu innym, dzięki którym licytowaliśmy naprawdę wspaniałe vouchery, piłki itp.– wylicytowane kwoty przerosły nasze oczekiwania – dziękujemy, że oddaliście tak cenne przedmioty, mamy nadzieję do każdego z Was dotrzeć osobiście.

Dziękujemy drukarniom Andrus – druk na wszystkim i ATS System – dzięki Wam mogliśmy rozwieszać plakaty i rozdawać ulotki, a wieść o Pikniku i o potrzebnych środkach niosła się w świat.

Gorące podziękowania dla  Pani Marii Stępniak i Agnieszki Mróz za rozpowszechnianie informacji o Pikniku, wszystkich grup i portali piaseczyńskich, że udostępnialiście i nadal nagłaśniacie naszą zbiórkę – bez Was nie mielibyśmy takiej frekwencji.

Dziękujemy rodzinie, która zadbała o zaplecze gastronomiczne i piękne ozdoby wielkanocne, przez cały dzień nie opuściła swojego stanowiska 😉 byliście i jesteście dla nas niesamowitym wsparciem – dziękujemy za ogrom pracy, jaki włożyliście w przygotowania i że spędziliście ten dzień z nami i zawsze nas wspieracie.

Dziękuję wszystkim, również tym, którzy wpadli chociaż na 5 minut, wsparli finansowo, dobrą energią, ciepłym słowem. Sukces tego wydarzenia należy do wszystkich po równo – do organizatorów, zaproszonych gości i do uczestników – żadnego z nas nie mogło zabraknąć.

Dziękuję wszystkim, którym nie zdążyłam podziękować osobiście –  to był najbardziej zabiegany dzień mojego życia. Wierzę, że następnym razem, gdy poprosimy Was o pomoc – nie odmówicie - a to dlatego, że jesteście wspaniałymi ludźmi o gorących sercach.

Mam nadzieję, że nikogo nie pominęłam, a jeśli tak, to w dobroci serca wybaczcie, nasza wdzięczność jest ogromna.

Udało się zebrać 43 203, 87 złotych. Pieniądze zostały przekazane do Fundacji Sedeka, gdzie czekają aż zbierzemy pełną wymaganą kwotę.


DZIĘKUJEMY  WSZYSTKIM JESTEŚCIE W NASZYCH MYŚLACH I MODLITWACH

Monika Budzik z rodziną

 

Fotorelacja z pikniku dla Wojtka 


 

Kochani, ludzie dobrej woli odwiedzający naszą stronę!

Mąż naszej koleżanki, nauczycielki, bliskiej nam osoby potrzebuje wsparcia. 

Z całego serca prosimy o pomoc:


Potrenuj zakupy w grze Milionerzy
kliknij

Sokomania by SOSW - marzec 2018

 

W marcu klasa 3ZSZ z wraz z klasą 1 Zb

 

wraz z opiekunami udały się do Klubokawiarni „POŻYTECZNA” w Warszawie na Nowym świecie. To cudowne i spokojne miejsce oferujące pyszne jedzenie oraz chwilę relaksu przy aromatycznej kawie, przyciąga atmosferą, którą tworzą niesamowici ludzie pełni ciepła i serdeczności. Personel restauracji składa się z cudownych osób z niepełnosprawnością intelektualną, które mają tam możliwość spełniania się w pracy zawodowej oraz usamodzielniania się.

            Nasi uczniowie mieli okazję brać udział w warsztatach kulinarnych oraz miło spędzić czas podczas gier i zabaw jakie oferuje to miejsce, a przede wszystkim zobaczyć na własne oczy, że niepełnosprawność intelektualna nie musi być ograniczeniem w przyszłym życiu.

Jeżeli kiedyś ktoś miałby ochotę na moment  ukryć się na przed szaloną gonitwą dnia codziennego, czy też spokojnie nadrobić zaległości medialne, to miejsce jest idealne. Polecamy😊

Katarzyna Kożuchowska Katarzyna Wrzesińska

Rekolekcje - wycieczka


Dnia 13 marca 2018 roku uczniowie szkoły gimnazjalnej, branżowej i zawodowej podczas rekolekcji wielkopostnych zrealizowali projekt edukacyjny "Zabytki sakralne w okolicy". Celem projektu była realizacja ścieżki edukacyjnej z aspektami kulturowo-religijnymi. Uczniowie SOSW pojechali do kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pieczyskach. Ksiądz proboszcz Andrzej Pawelski opowiedział o przemianach historycznych parafii od roku 1452 do 2018, przedstawił style gotyckie i neogotyckie w sztuce sakralnej, opowiedział legendy o "Rdzawym sierpie" i "Stopie Matki Bożej". Na zakończenie wycieczki młodzież przeszła pół kilometra do głazu polnego, na którym znajduje się odcisk "Stopy Matki Bożej Pieczyskiej", tam została odmówiona modlitwa za śp. Panią Dyrektor Marię Zakościelną. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła wielu niezapomnianych wzruszeń. Poprzez udział w wycieczce uczestnicy wzbogacili  swoją osobowość. W imieniu wszystkich uczestników wycieczki pragnę podziękować Radzie Rodziców za jej dofinansowanie.

Relacja z X Turnieju Talentów

  

12 marca 2018r. uczniowie naszej szkoły tradycyjnie prezentowali swoje umiejętności artystyczne na Galowym Koncercie X edycji Powiatowego Turnieju Talentów w Grodzisku Mazowieckim. Organizatorem spotkania tradycyjnie był Zespół Szkół Specjalnych im. Hipolita Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim.
Celem Turnieju było rozwijanie zainteresowań, talentów, przełamywanie bariery nieśmiałości oraz możliwość zaprezentowania się w szerszym gronie. Naszą szkołę reprezentowali: Kuba Stapkowicz, Andrzej z klasy 4a wraz z wychowawczynią i nauczycielką muzyki panią Agnieszką Habdas w kategorii śpiew i gra na instrumentach oraz Kacper Żondełek, śpiew, który otrzymał dyplom oraz nagrodę za osobowość artystyczną szkoły. Na ocenę końcową wpływały następujące kryteria: wykonanie, dobór repertuaru dostosowany do możliwości uczniów, pomysł inscenizacyjny, ogólny wyraz artystyczny, pomysł i ekspresja. 
Raz jeszcze gratulujemy wszystkim i szykujemy się na przyszły rok.

„ABC – dobrego zachowania” – podsumowanie miesiąca LUTY


W ramach  projektu „ABC dobrego zachowania” uczniowie klas II piętra realizowali zadania dotyczące tematyki miesiąca BEZPIECZEŃSTWO WOKÓŁ NAS. W lutym nasze działania skierowane były na:

- rozwijanie wśród uczniów umiejętności właściwego zachowania się według określonych norm postępowania w różnych sytuacjach społecznych oraz uporządkowania ich wiedzy na temat znajomości zasad zachowania się w szkole i w miejscach publicznych („Zasady zachowania się w szkole i w miejscach publicznych);

- kształtowanie nawyków higieniczno-kulturalnych związanych z higieną osobistą oraz postawy odpowiedzialności i poszanowania cudzej własności („Dbam o mienie i porządek

w swojej szkole”);

- rozwijanie samoświadomości uczniów pod kątem poszanowania prywatności/granic

w kontaktach z drugą osobą, postawy asertywności i umiejętności radzenia sobie

z napotkanymi trudnościami oraz wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa na terenie szkoły

z kształtowaniem umiejętności zwracania się o pomoc do osób dorosłych w trudnych sytuacjach („Moje ciało-moja prywatność”).

Na apelu podsumowującym tematykę miesiąca 08.03.2018 r. uczniowie wszystkich klas otrzymali za swoją pracę oraz starania „dobrego zachowania” małe słodkie co nie co J. Mamy nadzieję, że doda im to energii na kolejne zmagania z tematyką marca „Kultura słowa”. Już od dziś uczniowie zastanawiają się nad magicznymi słowami, które mają moc tzn. świadczą nie tylko o kulturze osobistej, ale i wprawiają w dobry nastrój najbliższe otoczenie. W tygodniu „Magiczne słowa mają MOC” będziemy mówić sobie komplementy, doceniać naszą codzienną pracę, publicznie chwalić szkolne osiągnięcia oraz pracę nad własną osobowością i zachowaniem. Miło nam jest również poinformować, że liderem miesiąca LUTY, za swoje dobre zachowanie i postawę koleżeństwa, została uczennica klasy III „a” – Nicola Majnik. Gratulujemy i wszystkim uczniom projektu życzymy dalszych sukcesów!

Tydzień "Magiczne słowa mają MOC" kontynuujemy w kolejnym tygodniu naszej piętrowej działalności :) 

psycholog szkolny Natalia Wasilewska-Bachura, nauczyciel SP p. M. Marczak

W ramach zajęć indywidualnych i grupowych z psychologiem szkolnym,

uczniowie klas SP, samodzielnie/przy wsparciu przygotowali portrety/wizerunki postaci o określonych cechach charakteru. I w ten oto sposób uzyskaliśmy piękne i twórcze prace: Panny Rozczochranej, Zosi Samosi, Dark Niszczyciela, Pana Bojaźliwego, Cudaczka Śmiejaczka, Panny Dobry Humor, Pana Wzorowego, Pana Zakochanego, Pana Gadulskiego, Panny Nie Chce Mi Się, Panny Obrażalskiej, Panny Zmęczonej, Pana Złośnika i Pana Ciekawskiego. Zapraszamy do zapoznania się z wyobraźnią naszych dzieci, która być może ułatwi nam zrozumienie ich świata oraz sposobu postrzegania nie tylko ich samych, ale także i nas dorosłych :)

psycholog szkolny – Natalia Wasilewska-Bachura.    Akcja „Sokomania" 2018

W ramach działań Szkoły Promującej Zdrowie w naszym Ośrodku od 12. 03 zaczynamy jak co roku akcję "Sokomania".

W tym roku, to już trzecia edycja. Rozpowszechniamy w ten sposób konieczność wzmacniania organizmu w czasie przedwiośnia. Każda klasa przygotuje dla siebie soki zrobione ze świeżych owoców.

Naszą akcję wspiera Firma Auchan, która przekazała nam jabłka w ramach realizacji programu „Żyć Lepiej”, promującego to co dobre, zdrowe i lokalne.

W ramach dwóch filarów programu Żyć Lepiej, dobre odżywianie i aktywność fizyczna, w dniach 22 i 23 lutego zorganizowali akcję Wsiądź na rower stacjonarny i zamień kilometry na kilogramy jabłek dla dzieci. W ciągu dwóch dni udało się przejechać 185 km, co daje rezultat 185 kg jabłek.

Zebrane w ten sposób jabłka Auchan przekazało uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego wraz z informacjami o ich programie oraz materiałami edukacyjnymi z zakresu zdrowego odżywiania.

Informacje dotyczące harmonogramu prac będą wywieszone w pokoju nauczycielskim.

  Gazetka Szkolna

W piątek 10 marca uczniowie klasy 7 a rozdawali w klasach Gazetkę Szkolną wykonaną na lekcjach informatyki pod opieką pani Magdy Kowalik. Zapraszali was do wzięcia udziału w konkursach ogłoszonych na łamach gazetki. Już  tego samego dnia wpłynęło 21 kartek z rozwiązaniami! Jesteście niesamowici!  Ci, którzy nie zdążyli w piątek mogą jeszcze dostarczać rozwiązania do pana Wojtka w poniedziałek  12 marca. Czekamy. Nagrody też!
kliknij by pobrać pdf gazetkiRekolekcje 

W dniach 12 - 14 marca odbędą się rekolekcje dla uczniów gimnazjum,
szkoły branżowej i zawodowej.

Wszystkie klasy przychodzą do szkoły na godzinę 8.15,
zajęcia  rekolekcyjne trwać będą do godziny 12.30.
Po ich zakończeniu uczniom zostanie zapewniona opieka w świetlicy.
Uczniowie nie uczęszczający na religię i nie biorący udziału w rekolekcjach
będą objęci opieką świetlicy w normalnych godzinach jej pracy (7.00 - 17.00).
W czasie trwania rekolekcji zajęcia dydaktyczno-wychowawcze 
oraz terapeutyczne dla uczniów SP są odwołane.

Dzień Matematyki 

 

Ten dzień został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.

Tegoroczny Dzień Matematyki odbędzie się 12 marca.

Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve – patron merytoryczny e-math.pl.

W tym roku hasłem przewodnim Dnia Matematyki jest „Matematyka od kuchni”

Obchodź z nami ogólnopolski Dzień Matematyki. Dołącz do tysięcy uczestników.
Baw się matematyką.

Zapraszamy uczniów (i nie tylko) do rozwiązywania konkursów, quizów i zagadek matematycznych. 
Uwaga :) rusza VII edycja Powiatowego Konkursu Plastycznego.

 

Zapraszamy do udziału w VII edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego.

Pamiętacie nasze konkursy? Pejzaże, Zakątki przyrody, Krajobrazy, Świat wokół nas, Impresje i natura, Cztery pory roku? 

Po rocznej przerwie spowodowanej przyczynami technicznymi, konkurs powraca! Wasze ogromne zainteresowanie i przepiękne prace, które nadsyłaliście, skłoniły nas do kontynuacji tego przedsięwzięcia.

Powiatowy Konkurs Plastyczny, chociaż corocznie organizowany jest pod innym hasłem zawsze nawiązuje do tematyki przyrodniczej. Tytuł tegorocznego konkursu brzmi „Oczarowani przyrodą”.

Uczniów szkół powiatu piaseczyńskiego serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

Prace konkursowe można nadsyłać do 23 marca 2018 r. 

regulamin

zgoda uczestnika

 Lista adresów mailowych wszystkich pracowników SOSW. Lista . xlsx-pobierz


Rodzice przypominamy o wpłatach na Komitet Rodzicielski.

Od dnia 8 grudnia rozpoczynają się zajęcia ceramiczne.
Zapraszamy chętnych do sali nr 8 na parterze o 12 50.
Zajęcia prowadzi p. Dorota Brzostowska.
   
Informacja dla odwiedzających stronę:

Jeśli po najechaniu na zdjęcie pojawia się kursor w kształcie łapki to po kliknięci na zdjęcie otworzy się galeria, w której można zobaczyć więcej zdjęć.

Szkolny wolontariat - przekazanie darów dla czworonogów ze schroniska


12 lutego naszą szkołę odwiedziła p. Kasia z Boyem, cudnym psiakiem. Pani Kasia jest wolontariuszem Fundacji Animal Rescue i opowiadała naszym uczniom o pracy fundacji, przypomniała o odpowiedzialności za opiekę nad naszymi zwierzakami a Boy zaprezentował nam kilka wspaniałych sztuczek. Dzieci miały okazję zadać nurtujące ich pytania oraz poczęstować pieska smakołykiem, co dla niektórych okazało się niezapomnianym wrażeniem. Spotkanie zorganizowała p. Kasia Posyłek w celu przekazania darów, które uczniowie naszej szkoły zgromadzili dla potrzebujących czworonogów. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy w imieniu Szkolnego Koła Wolontariatu.
ABC dobrego zachowania – spotkanie drugie

 

W dniu 14.02.2018 r. społeczność szkolna z II piętra spotkała się na apelu podsumowującym realizację tygodniowego zadania w ramach projektu „ABC dobrego zachowania”. Wszystkie klasy wykonały zadanie „Zasady zachowania się w szkole
i w miejscach publicznych”, co umożliwiło stworzenie Szkolnego Drzewa Zasad. Zaproponowane zasady odnosiły się nie tylko do ogólnych norm współżycia społecznego, ale również charakteryzowały się dużą pomysłowością i oryginalnością w ich definiowaniu/przestawieniu. Uczniowie naszego Ośrodka podeszli do zadania z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem, o czym świadczy pełne zapełnienia gałęzi Szkolnego Drzewa Zasad. Podczas apelu sprawdzono wiedzę uczniów na temat wymienionych zasad, które choć są w głowie, to wciąż wymagają przypominania o ich stosowaniu w codziennych sytuacjach.

W tym tygodniu uczniowie realizują zadanie w ramach tematu
„ Dbam o mienie i porządek w swojej szkole”.
Z niecierpliwością czekamy na pomysły klas, w jaki sposób możemy wspólnie zadbać o nasz drugi dom, jakim jest nasza szkoła. W myśl zasady, kto pierwszy ten lepszy, uczniowie kilku klas już rozpoczęli wykonanie zadania.

Pod koniec, w ramach świętowania Walentynek, wszyscy uczestnicy apelu otrzymali symboliczne czerwone serduszka, które  zagościły na naszych ubraniach.
A my wszystkim uczniom życzymy dużo miłości, szkolnych sukcesów oraz samych niezapomnianych chwil, nie tylko 14 lutego!

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej działalności oraz jej efektów!

 psycholog szkolny Natalia Wasilewska-Bachura, nauczyciel SP p. M. Marczak 


Szykujemy się do balu


We wtorek 30 stycznia br. zorganizowane zostały warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie ze szkoły zawodowej i gimnazjum przygotowywali różnorodne ozdoby: kubki z dedykacjami, deski zdobione techniką decoupage oraz z wypalanymi aplikacjami, a także kolorowe szkatułki na drobiazgi. Prace przebiegały w radosnej i twórczej atmosferze. Wszystkie „wyprodukowane” przez nas cudeńka zostały przekazane do Stowarzyszenia Auxilium, posłużą, jako fanty podczas licytacji na balu charytatywnym zorganizowanym przez Auxilium i Radę Rodziców naszego Ośrodka w dniu 10 lutego 2018.

Organizatorki:  Anna Jaciubek i Barbara Błasiak

Przygotowania do balu - klasy młodsze

 


W ostatnim czasie na drugim piętrze Ośrodka SOSW w Piasecznie panował twórczy nastrój. Nasi uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami i opiekunami malowali, przyklejali, zdobili. Naszym celem było przygotowanie jak najpiękniejszych ozdób, które miały być licytowane w trakcie balu charytatywnego. Wszystkie prace zostały przekazane Stowarzyszeniu Auxilium. Mamy nadzieję, że znalazły one swoich nabywców. Nam pozostały zdjęcia i wspomnienia współpracy i radości, która towarzyszyła na w trakcie ich tworzenia. 
„ABC DOBREGO ZACHOWANIA”


Od II półrocza szkolnego, uczniowie szkoły podstawowej na II piętrze naszego Ośrodka
(tj. klasy: II-III „a”, II „b”, III „c”, III „d”, II „d”-III „b”, IV „b”, IV „c”, V „b”, V „e”-VI „d”, VI „b”, VI „c” oraz VII „b”) realizują projekt edukacyjno-wychowawczo-terapeutyczny
„ABC – dobrego zachowania”.  Opracowany projekt jest ukierunkowany na rozwijanie umiejętności społecznych, emocjonalnych i poznawczych uczniów pod kątem wyrabiania nawyku odpowiedniego zachowania się zgodnie z obowiązującymi normami postępowania
w różnych sytuacjach społecznych oraz integracji społeczności szkolnej. Działania podejmowane w ramach projektu „ABC DOBREGO ZACHOWANIA” mają ścisłe powiązanie z planem wychowawczo-profilaktycznym Ośrodka, programem Szkoły Promującej Zdrowie i stanowią uzupełnienie oraz rozszerzenie realizowanych treści edukacyjno-wychowawczo-terapeutycznych. Projekt realizowany będzie w formie regularnych apeli (w każdy poniedziałek miesiąca), na których zostaną omówione tematy miesiąca oraz tygodnia wraz ze wskazaniem określonych zadań do realizacji przez klasy. Wzajemna zabawa sprzyja nauce i dobremu samopoczuciu, a swobodna atmosfera apeli powoduje u uczniów pozytywne nastawienie do wykonywania wskazanych aktywności. Zaproponowane w projekcie zadania klasowe rozwijają umiejętność współpracy i współdziałania w zespole, podporządkowania do określonych zasad pracy, uczą wzajemnej pomocy, akceptacji, opanowania w sytuacjach trudnych oraz rozwijają umiejętność rozumienia i działania na rzecz innych, w tym refleksji na swój temat.

W miesiącu lutym obowiązuje nas tematyka „BEZPIECZEŃSTWO WOKÓŁ NAS”, zaś temat tygodnia stanowią „ZASADY ZACHOWANIA SIĘ W SZKOLE I W MIEJSCACH PUBLICZNYCH”. Zadaniem klas biorących udział w projekcie jest wymienienie 2 - 3 zasad zachowania się
w szkole i w miejscach publicznych. Swoje pomysły klasy zapisują/przedstawiają za pomocą obrazka/gestu itp. na kolorowych samoprzylepnych karteczkach, dzięki czemu tworzymy DRZEWO SZKOLNYCH ZASAD.

Pod koniec każdego miesiąca, na postawie obserwacji pracy i zachowania uczniów zostaną wybrani LIDERZY MIESIĄCA, na których czekają małe słodkie niespodzianki, pochwała na forum apelu oraz wpis na listę LIDERÓW MIESIĄCA. J

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów II piętra oraz ich wychowawców do wspólnej zabawy,
a rodziców i innych uczniów Ośrodka do śledzenia efektów naszej pracy!!! J

Koordynatorami projektu są psycholog szkolny Natalia Wasilewska-Bachura oraz p. Maria Marczak (nauczyciel klasa V e-VI d SP).

 

„Tworzymy kulturę szacunku w sieci”
-to hasło tegorocznego
Dnia Bezpiecznego Internetu 
W ramach udziału w obchodach dnia Bezpiecznego Internetu nauczycielki informatyki
i zajęć komputerowych zorganizowały spotkania z uczniami naszej szkoły poświęcone bezpieczeństwu w internecie. Pani Magda Kowalik przygotowała quizy i zabawy dla uczniów szkoły podstawowej a Pani Barbara Błasiak dla gimnazjum i ZSZ.


Bal karnawałowy02.02.2018 odbył się Bal Karnawałowy w Ośrodku Szkolno Wychowawczym. Dzieci bawiły się  świetnie w rytmach muzyki disco. Stroje były bajeczne, pomysłowe, odpowiednie na karnawał. Dziękujemy Radzie Rodziców za dofinasowanie poczęstunku.


Nagrody dla najlepszych


W czwartek przed feriami 11 stycznia odbył się apel, podczas którego zostały rozstrzygnięte szkolne konkursy przeprowadzane w ostatnim czasie.
Najlepsi otrzymali dyplomu i nagrody. Gratulujemy!!

podsumowanie konkursów bibliotecznych
nagrodzeni w szkolnej olimpiadzie chemicznej

podsumowanie konkursów językowychpobierz bal 2018 plakat.pdf

Uwaga!!!

Powiat Piaseczyński pilnie poszukuje rodziny zastępczej dla dzieci z nagłych interwencji.

Zobacz powiatowy spot „Zostań rodziną zastępczą”.

 Link do spotu: 

https://www.youtube.com/watch?v=O7QQLxL5gpQCzytamy najmłodszym    

Trwa projekt „Czytamy najmłodszym”. Uczniowie klasy Ib Szkoły Branżowej: Damian Gawrych, Kuba Kurduś, Oskar Górski i Adam Brzeziński zapoznali swych młodszych kolegów z klas najmłodszych z piękną historią zawartą w książce pt.:,, Mój brat niedźwiedź”. Po lekturze powstały piękne kolorowanki. Dziękuję chłopcom z klasy IB za zaangażowanie i zapraszam również innych uczniów do rozwijania zainteresowań czytelniczych, wyobraźni.

Opiekun projektu: Monika Budzik 

 Wyniki Konkursu ,,Czytam i Rozumiem”

Jest to konkurs przeznaczony dla uczniów gimnazjum. W roku bieżącym wzięło w nim udział 18 uczniów.

Z klasy II a: Michał Sitarek, Kuba Miłoszewski, Klaudia Nowicka, Artur Zając, Monika Zając, Paulina Załęska, Dawid Rafalak.

Z klasy IIb, IIIb: Sara Witkowska, Dominik Lenard.

Z klasy IIIa: Natalia Kwiatkowska, Marta Bojańczyk, Anna Tokaj, Angelika Świetlik.

Z klasy III c: Oliwia Pestka, Szymon Jakubczak, Kuba Kowalczyk, Cezary Stegenka oraz Dominik Kucharski z klasy III d.

Najlepsze wyniki osiągnęli:

Sara Witkowska- 95%

Kuba Kowalczyk

Natalia Kwiatkowska

Dominik Lenard

Michał Sitarek

Gratuluję zwycięzcom i uczestnikom. Tak naprawdę wszyscy zwyciężyliście, bo każdy uczestnik czegoś się nauczył, może pokonał swe obawy. Zapraszam do udziału w kolejnych konkursach polonistycznych.

Monika Budzik

 

Niech Nowy Rok da nam mnóstwo pozytywnej energii

na wszystkie 12 kalendarzowych miesięcy. W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia

Niech Gwiazda Pokoju drogę nam wskaże.

Zapomnijmy o uprzedzeniach,

otwórzmy pudła słodkich marzeń.

Niechaj Anioły z Panem Bogiem,

jak Trzej Królowie z dary swymi,

staną cicho za domu progiem,

by spełnić to, co dotąd było snami.

Ciepłem otulmy naszych bliskich

i uśmiechnijmy się do siebie.

Świąt czas niech pojedna wszystkich,

niech w domach będzie Wam jak w niebie... 

************************************************************
Kiermasz Bożonarodzeniowy w naszej szkole


Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie Kiermaszu Bożonarodzeniowego. Stoisko wyglądało  imponująco. Przepiękne, świąteczne ozdoby przyciągały oko, a pachnące pierniczki  i przepyszne ciasta były pokusą nie tylko dla łasuchów. Dużym powodzeniem cieszyły się także pachnące poduszki terapeutyczne, wykonane przez uczniów na zajęciach Klubu Praktycznej Twórczości.  

 

Przyświecał nam wspólny cel, który został osiągnięty. Za fundusze zebrane z kiermaszu zostaną zakupione pomoce dydaktyczne do Kuchni terapeutycznej, aby nasi wychowankowie mogli rozwijać wiedzę i umiejętności kulinarne. Obecnie czekamy na pracownię, która jest w trakcie zagospodarowywania.  

 

Jeszcze raz dziękujemy za wspaniałą atmosferę, integrację zespołu i zaangażowanie. 
organizatorki: Barbara Błasiak i Anna Jaciubek

 

 ************************************************************

Jasełka

Kolejny raz 20.12.2017 r. odbyły się w naszym Ośrodku Jasełka Bożonarodzeniowe. Tegoroczne nowoczesne przedstawienie przygotowały panie Renata Tkaczyk i  Monika Budzik.
Występowali uczniowie  szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej.
Panie: Zofia Smoczyńska i Anna Jaciubek przepięknie udekorowały salę.
Przedstawienie przeplatane było piosenkami i kolędami w wykonaniu chóru szkolnego
pod przewodnictwem p. Kamila Sołonowicza.
Jasełka były wystawiane dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego
oraz zaproszonych gości.
Przedstawienie wprowadziło wszystkich w świąteczny nastój.
kliknij na zdjęcie by zobaczyć więcej zdjęć

Kolejny raz mieliśmy swój „Czas na basen”.

Kolejny raz dzięki wspaniałej współpracy
z  Gminą Piaseczno, 30 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w zajęciach aquaterapii. To nasz sztandarowy projekt realizowany od 2015r. Od początku są z Nami: Joanna Hereta,  "Baśniowy Zameczek", Pracownia Rzeczy Różnych. Cieszą nas sukcesy naszych podopiecznych. W dniu dzisiejszym zakończyliśmy tę część projektu i już czekamy na następną.

A oto fotorelacja z finału projektu:

Świąteczne działania szkolnego wolontariatu

W środę 20.12 2017 uczniowie klas: 5c i 6b wraz z opiekunami udali się do szpitala św. Anny w Piasecznie, aby przekazać świąteczne życzenia od uczniów i pracowników naszego Ośrodka dla osób chorych, które przebywają w szpitalu podczas Świąt Bożego Narodzenia.

Uczniowie podarowali pacjentom kartki świąteczne oraz aniołki z masy solnej, wykonane na zajęciach technicznych. Nasi wolontariusze odwiedzili chorych na oddziale chirurgii oraz dzieci, przebywające na oddziale pediatrii. Zostali bardzo miło i serdecznie przyjęci zarówno przez pacjentów, jak również przez lekarzy i pielęgniarki pracujące na tych oddziałach.

Wszyscy byliśmy bardzo wzruszeni.

Organizatorzy: Barbara Błasiak, Anna Jaciubek, Katarzyna Staśkiewicz

*********************************************************
Wyniki szkolnego konkursu na najpiękniejsza kartkę świąteczną

*********************************************************

 Szkoła Podstawowa klasy I-III

I miejsce – Damian Kamiński, Mateusz Ch.
                  Grzegorz Krawczyk, Karol Gurek

II miejsce –Antoni Niecz, Szymon Murawski

III miejsce - kl. I a (praca zbiorowa)

Szkoła Podstawowa klasy IV – VII

I miejsce – Antonina Mroczek, Weronika Górska, Zofia Małkowska

II miejsce – Dariusz Szmit,  Franciszek Burcewicz

III miejsce – Kacper Kastro

Gimnazjum

I miejsce – Wiktoria Chmielewska, Dominik Kucharski  

II miejsce – Piotr Sierakowski

III miejsce -  Patryk Pyka

Wyróżnienie - Bartłomiej Smoliński, Kinga Górska, Kamila Karaluch

Szkoła Zawodowa/Branżowa

I miejsce – Angelika Piekut

II miejsce – Aleksandra Tokaj

Zebrane w konkursie kartki zostaną podarowane w ramach działającego w szkole wolontariatu
dla osób chorych i samotnych,które przebywają podczas Świąt w szpitalu św. Anny w Piasecznie.

Gratuluję wszystkim nagrodzonym oraz dziękuję wychowawcom,
którzy wspierali uczniów w przygotowaniu pięknych kartek. 

Organizator konkursu: Barbara Błasiak


******************************************************************


 
 Szukasz pracy? kliknijMiting Narciarski

W czwartek 14.12.2017  Na Szczęśliwcach w Warszawie odbyły się ostatnie w tym roku zawody z udziałem uczniów z naszej szkoły. W III Mazowiecki Miting Olimpiad Specjalnych w Narciarstwie Zjazdowym rozgrywany był w 3 konkurencjach: bieg narciarski na 10m, slalom dowolny i slalom gigant dla najlepiej jeżdżących. W biegu narciarskim na 10m 1 miejsce w swojej grupie zajął Patryk Lipiec.    W najsilniejszej grupie dziewcząt w slalomie gigancie, srebrny medal zdobyła Julia Krawczyk. W tej samej konkurencji 3 miejsce wywalczył Kacper Żondełek, a drugie Eryk Laskowski. Najmłodszy zawodnik naszej ekipy, Mateusz Urbański, zdobył srebrny medal. W najsilniejszej grupie zawodników najlepszymi umiejętnościami w pokonywaniu bramek w slalomie gigancie wykazał się Damian Gawrych, który zasłużenie stanął na najwyższym stopniu podium. Wszystkich zawodników gorąco dopingowali rodzice i kontuzjowany Sergiusz Kondraciuk. Do zawodów przygotowywali zawodników Katarzyna Malinowska i Dariusz Kluszczyński.


Zabawa mikołajkowaOczekiwana przez uczniów impreza mikołajkowa odbyła się w czwartek  7 grudnia! Była finałem naszego międzyszkolnego projektu.  Gościliśmy zaprzyjaźnionych uczniów
z Technikum Rolniczego z Piaseczna z klasy animacji kulturalnej.  Nasi nowi koledzy pełnili rolę didżejów, uczyli nas układów tanecznych, prowadzili konkursy. My przygotowaliśmy miejsce: przystroiliśmy salę w setki białych gwiazdek, rozświetliliśmy ją kolorowymi światłami a siebie wyposażyliśmy w szampański nastrój. Połączenie tych wartości zaowocowało super imprezą! W planach wspólna zabawa walentynkowa!

Katarzyna Filipowska-Czajka, Adrianna Matuszczak

Piernikowanie

 

     

Po kliknięciu na każde ze zdjęć otworzy się inna galeria 


Jak co roku Świątecznym Piernikowaniem rozpoczęliśmy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W tym słodkim wydarzeniu wzięli udział uczniowie najmłodszych klas wraz z Rodzicami i wychowawcami. Wspólne pieczenie, dekorowanie i jedzenie pierniczków wywołało uśmiech na wszystkich twarzach i wprowadziło nas w świąteczny nastrój. To był dobry czas! Dziękujemy :)


Festiwal Świątecznych Piosenek Angielskich - 7 grudnia 2017Mikołajki  6 grudnia 2017

Odwiedziny Mikołaja w klasach młodszych 
6 grudnia zgodnie z tradycją – gościliśmy świętego Mikołaja.
Mikołaj dotarł do szkoły z workiem pełnym prezentów. Wszystkim dzieciom osobiście wręczał upominki.
Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki dzieci udowodniły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie go oczekują.


 
Mikołajki w 6cMikołajki w klasach to radość ze wspólnego przebywania, świętowania przy wspólnie przygotowanym poczęstunku, przyjemność obdarowywania innych
i otrzymywania upomnków.

Góra Grosza

Zapraszam wszystkich uczniów, rodziców i pracowników SOSW do uczestnictwa w akcji ,,Góra Grosza". Pieniążki  zbieramy od 27 listopada 2017r do 02 stycznia 2018r.                                                                                                                                             Bożena Jaczewska

Kilka słów o projekcie: Czytamy najmłodszym

Uczniowie gimnazjum i szkoły branżowej czytają dzieciom z klas młodszych bajki baśnie, opowiadania.  Wspólnie opowiadają treść a następnie wykonują ilustracje. Projekt jest częścią szkolnego wolontariatu. 16 listopada Monika Zając i Sara Witkowska uczestniczyły w zajęciach dla dzieci na świetlicy szkolnej.

Kolejne akcje już wkrótce.  Zapraszam innych uczniów do udziału w tym przedsięwzięciu. W galerii rysunki dzieci. 

Monika Budzik 
Warsztaty profilaktyczne


W dniu 20.11.2017 r. w SOSW odbyły się warsztaty profilaktyczne dotyczące prawidłowego odżywiania i konsekwencji nieprzestrzegania zdrowych nawyków żywieniowych przeprowadzone przez zespół psychologów pod kierunkiem dr hab. n. med. Katarzyny Kucharskiej, prof. nadzw. Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Celem warsztatów było m.in. rozwijanie świadomości uczniów na temat zdrowego odżywiania, kształtowanie pozytywnego obrazu własnego ciała, przedstawienie zagrożeń, jakie niosą za sobą różne metody kontrolowania masy ciała, postawa krytycyzmu wobec lansowanego przez media wzorca szczupłej „idealnej” sylwetki oraz dostarczenie wiedzy na temat istoty, objawów, przyczyn i skutków zaburzeń odżywiania, wraz ze wskazaniem informacji na temat miejsc, osób i instytucji, w których można szukać wsparcia/pomocy. Podjęte działania realizowane były w ramach Programu Szkoły Promującej Zdrowie.

Warsztaty profilaktyczne dla naszych uczniów zostały zorganizowane przez terapeutów SOSW p. M. Gielecińską i E. Gawlicką oraz psychologa szkolnego p. N. Wasilewską-Bachura.  

 

 

Serdecznie zapraszamy

Na spotkanie integracyjne związane z podsumowaniem
realizowanego projektu pn. „JESTEŚMY!”. 
Projekt realizowany jest na rzecz pobudzenia aktywności
osobistej i społecznej młodzieży niepełnosprawnej z terenu
powiatu piaseczyńskiego oraz jej integracji ze środowiskiem
lokalnym.

Uczestnikami projektu są uczniowie Szkoły Zawodowej 
i Branżowej Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego
w Piasecznie.

Projekt realizowany jest w okresie od września do listopada
2017r.

W imieniu uczestników projektu zapraszam na spotkanie
integracyjne 27 listopada 2017r. o godz. 14.30
w Sali Konferencyjnej w siedzibie Starostwa Powiatowego
w Piasecznie, ul.Chyliczkowska 14

Katarzyna M. Liptak Grażyna Szmidt

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji
multimedialnej potwierdzającej realizację
wspaniałego projektu "Jesteśmy"

 
Wilanów - 2 gimnazjum i 2 ZSZ w parku i w ogrodachj

Turniej piłki halowej


W dniu 21 listopada SOSW w Piasecznie było gospodarzem turnieju piłki halowej Szkół Specjalnych: SOSW Płońsk, SOSW Płock, SOSW Otwock, SOSW Łosice, SOSW Warszawa Namysłowska, SOSW Leszno, SOSW Ciechanów.

Imprezie towarzyszyły wielkie sportowe emocje. 
Składamy wielkie i serdeczne podziękowania ludziom o dobrych sercach, dzięki którym zapamiętamy ten dzień na bardzo długo.Święto Niepodległości w naszej szkoleMoja pasja - mój wymarzony zawód - edycja 2017Brawo dla Kacpra!!!

W dniu  9.11.2017  Zawodnicy naszej szkoły godnie reprezentowali Klub Olimpiad Specjalnych Komandos na IX Mazowieckim Mitingu Olimpiad Specjalnych, który odbył się na Pływalni Prawy Brzeg w Warszawie.

Na dystansie 50 metrów stylem dowolnym 3 miejsce uzyskała Julia Krawczyk, a drugie Patryk Lipiec. Złote medale i pierwsze miejsca w swoich grupach w tej samej konkurencji zdobyli: Kacper Żondełek i Damian Gawrych. Na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym Patryk Lipiec wywalczył brązowy medal.  Mama Kacpra była dużą pomocą w opiece nad dziećmi w czasie zawodów.

Dariusz Kluszczyński


Dziś tj. 9 listopada 2017 Kacper Żondełek z klasy 6c zdobył złoty medal w pływaniu podczas zawodów Mazowieckiego Mitingu Pływackiego Olimpiad Specjalnych. Opiekunem Kacpra i szkolnego Klubu Olimpiad Specjalnych "Komandos" jest p. Dariusz Kluszczyński. Gratulujemy zawodnikowi i opiekunowi!!! Brawo!!!

UWAGA!!

W dniu jutrzejszym tj. 9 listopada z powodu przerwy w dostawie prądu
lekcje będą się odbywały w trybie skróconym.

1 lekcja

8:15- 8:45

 2 lekcja

8:50- 9:20

 3 lekcja

9:25-9:55

 4 lekcja

10:00-10:30

 5 lekcja

10:35-11:05

 6 lekcja

11:10-11:40

 7 lekcja

11:45-12:15 


przerwa obiadowa

12:15-12:35

Warsztaty kulinarne – rekonstrukcje kulinarne w Wilanowie
– spotkanie z kuchnią staropolską

Dziś tj. 8 listopada 2017 roku uczniowie klas: 5c, 6b, 6c oraz 7b wraz z opiekunami pod okiem profesjonalnego kucharza  i przemiłych Pań samodzielnie przygotowali potrawy według przepisów z czasów króla Jana III Sobieskiego.
Do ich przyrządzenia użyli  starannie dobranych składników: wśród nich była pieczona dynia, świeże jajka, śliwki, gruszki, limonka, karmel  i prawdziwe aromatyczne przyprawy: piernik, wanilia, cynamon.
Była to znakomita  przygoda i wspaniałe przeżycie.
Idealnym finałem spotkania w była wspólna uczta, podczas której uczestnicy zajęć rozkoszowali się przyrządzonymi  własnoręcznie, sezonowymi, królewskimi daniami: pyszną zupą dyniową z grzankami oraz deserem w postaci waniliowego sufletu z gruszkami, z cynamonową nutą i konfiturą śliwkową z orzechami.
Brzmi pysznie, prawda!!! A jak smakowało!!!
Warsztaty zaszczepiły w uczniach ciekawość, która na naszych oczach powoli przeradzała się w prawdziwą pasję kulinarną! Zresztą zobaczcie sami ….
(szkoda tylko, że zdjęcia nie przekazują zapachów i aromatów – żałujcie!)

Było to kolejne spotkanie z cyklu, który zaplanowała i umówiła p. Katarzyna Staśkiewicz.

 Szanowni Państwo,

 

Zapraszamy na wykłady z cyklu "Wiedza o człowieku", które w ramach Studium Życia Rodzinnego wygłosi dr Jakub Wójcik. Spotkania odbywać się będą w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii przy ul. Zgoda 14 w Piasecznie. 
 Nagrodzone prace w konkursie "Moja pasja mój wymarzony zawód"

kliknij

Czcimy pamięć poległych za Polskę żołnierzy


We wtorek klasy 2 Z i 3Z pod opieką p. A. Jaciubek i p. K. Posyłek, w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu i akcji Znicz, udały się na Cmentarz Miejski, aby tam uczcić pamięć poległych za Polskę żołnierzy. Uczniowie zapalili znicze zgromadzone wcześniej przez panią Anię oraz pomodlili się na grobach zmarłych bohaterów. 


Wycieczka do ZOO

7 października cała nasza szkoła miała okazję odwiedzić warszawskie ZOO.
Dziękujemy p. Jackowi Dołędze i dyrekcji ZOO oraz Stowarzyszeniu AUXILIUM za 3 autokary, dzięki którym wygodnie dotarliśmy na miejsce i wróciliśmy do szkoły. 
Ogromne podziękowania także dla pizzerii w Piasecznie za smaczny poczęstunek po powrocie z ZOO :))

Zasłyszane - zbudowaneW październiku klasy 4a, 4b, 5c i 6b miały ogromną przyjemność uczestniczyć w projekcie Zasłyszane Zbudowane realizowanym przez piaseczyński "Przystanek Kultura". Celem projektu było poznanie ciekawych historii naszego miasta i jego okolic. Jak się okazało, istnieje wiele pasjonujących opowieści, o których warto pamiętać.

 Przebieg projektu

W pierwszym etapie uczestnicy zbierali informacje: rozmawiali z rodzicami lub innymi dorosłymi. Następnie spisywali usłyszaną historię i ilustrowali ją. W ten sposób powstał obrazkowy scenariusz. Dzięki niemu kolejny etap prac, czyli budowanie historii z klocków lego, był świetną zabawą. Dzieci uczyły się współpracy i mogły rozwijać kreatywność, a jednocześnie nie gubiły się w szczegółach. Budowle z klocków były fotografowane i trafiały do programu Story Visualiser. Uczestnicy opisywali zdjęcia zgodnie ze scenariuszem, tworzyli tła, dialogi - możliwości było nieskończenie wiele. Projekt wymagał połączenia wiedzy z różnych dziedzin: języka polskiego, historii, informatyki, plastyki i techniki. Jednocześnie był świetną przygodą, czasem twórczej zabawy i nawiązywania relacji. Taka nauka to sama przyjemność!

 Finał

W czwartek, 26 pażdziernika, odbyło się uroczyste zakończenie wydarzenia. Braliśmy udział w grze miejskiej, dzięki której poznaliśmy ciekawostki związane z ratuszem i historię nieistniejącego dziś klubu Maskotka. Spotkaliśmy także uczestników projektu z innych szkół i mieliśmy okazję do integracji z dziećmi przy ciasteczku. Podczas uroczystego zakończenia poznaliśmy kilka historii. Na koniec każda klasa otrzymała książkę ze wszystkimi opowieściami. Tak, tak, powstała najprawdziwsza książka! Zapraszamy wszystkich do jej obejrzenia, będzie dostępna w bibliotece.

 Bardzo dziękujemy pani Bogumile Rososzczuk, Marii Mindak i Ewie Choromańskiej za zaproszenie nas do udziału w projekcie, dziękujemy za pomoc, otwartość i świetne pomysły.

 Projekt realizowały: Maria Karaban, Katarzyna Staśkiewicz, Barbara Błasiak, Agnieszka Habdas.

Tekst: Katarzyna Staśkiewicz


Savoir vivre w WilanowieJuż po raz trzeci Wilanów odsłonił przed nami swoje tajemnice. Po wrześniowym zwiedzaniu ogrodów i wnętrz pałacu, przyszła kolej na lekcję dobrych manier. Zostaliśmy zaproszeni do Viili Intrata, zabytkowej restauracji, w której opowiedziano nam, jak ucztował król. Sami także przygotowaliśmy zastawę do trzydaniowego posiłku, co jest niezłym wyzwaniem, z którym, całkiem nieźle poradziliśmy sobie. Przy eleganckim stole mogliśmy także skosztować przepysznej zupy w stylu barokowym - intensywnej i bogatej w przyprawy. Wyposażeni w wiedzę o stołowej etykiecie, z niecierpliwością czekamy na kolejne warsztaty, tym razem kulinarne. Będziemy przygotowywać prawdziwą królewską ucztę! Ąż ślinka cieknie...

Wyjazd zorganizowała pani Katarzyna Staśkiewicz.

Lekcja muzealna w Wilanowie

Rok szkolny rozpoczęliśmy od wycieczki do Wilanowa na lekcję muzealną "Wnętrza pałacu i ich symbolika". Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek  o czasach panowania króla Jana III Sobieskiego. Pani Przewodnik z wielkim entuzjazmem i zainteresowaniem wprowadziła nas w czasy królewskie. Zwiedzaliśmy komnaty pałacu , sale bankietowe, bibliotekę .Była to dla nas "żywa "lekcja historii.

 
Warsztaty kulinarne w Wilanowie

 

Kolejny raz klasa 2za odwiedziła pałac w Wilanowie. Tym razem wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych w Willi Intrata. Tym razem przygotowaliśmy zupę krem z ogórków kiszonych, fasolki i kukurydzy oraz drugie danie filet z dorsza w sosie z rabarbaru , śliwki z zapiekana dynią i musem z pasternaku. Wszystko było doprawione ciekawymi przyprawami i smakowało .Palce lizać!

 

Mieliśmy możliwość spróbowania wszystkich przypraw i posługiwania się profesjonalnym sprzętem a także poznać przepisy kulinarne z czasów panowania króla Jana Sobieskiego. Z niecierpliwością czekamy na następne warsztaty w listopadzie 

7a i 7b na wycieczce

 

19 października uczniowie klas siódmych odwiedzili wyjątkowy pomnik przyrody - głaz narzutowy ”Mazur".                                     
Głaz odkryto podczas budowy osiedla 32 lata temu. Gigantyczny granitowy kamień został przyniesiony przez lodowiec z Półwyspu Skandynawskiego. Ma 17, 5 m obwodu i 2, 5 m wysokości. Po wykopaniu, ten wspaniały, ważący 100 ton pomnik przyrody przeniesiony został przy zbiegu ulic Granitowej i Energetycznej w Piasecznie. Osiedle, które znajduje się w pobliżu nosi nazwę „Przy Kamieniu".

Bożena Jaczewska, Jacek Dołęga

Uczestniczymy w akcji: Łączy nas sport, nie narkotyki.


Młodzież naszego Ośrodka 18 października uczestniczyła w spotkaniu z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie: komisarzem Jarosławem Sawickim, panią Dominiką Rembelską i Pawłem Zajcem oraz panem Piotrem Bąkowskim - sportowcem, mistrzem świata w kickboxingu i organizatorem akcji Łączy nas sport, nie narkotyki.


Pan komisarz Jarosław Sawicki zaprezentował materiały policyjne z wypadków drogowych z okolic Piaseczna, których sprawcami byli młodzi ludzie. Uświadomił młodzieży, że czasami jedno nierozsądne zachowanie, może zniszczyć komuś całe życie. Zamiast więc ryzykować np. szybką jazdą samochodem, sięgać po narkotyki, alkohol warto skierować uwagę na sport, który może być przepustką do lepszego życia. Opowiedział o tym pan Piotr Bąkowski i policjanci: pani Dominika Rembelska, która uprawia capoeirę i pan Pawel Zajc, trenujący aikido.

Opowieści były szalenie ciekawe i inspirujące, na pewno przyczynią się do mądrych wyborów naszej młodzieży. Od Pana Piotra otrzymaliśmy pamiątkowy medal oraz autografy.

Bardzo serdecznie dziękujemy policji i panu Piotrowi Bąkowskiemu za przeprowadzenie akcji Łączy nas sport, nie narkotyki. Było to dla nas niezwykle cenne spotkanie.

Koordynatorzy akcji:
Katarzyna Staśkiewicz
Marcin Skwira
Daria SzymanowiczPasowanie na ucznia


 Wizyta Księdza Biskupa 

W dniu 9 października gościliśmy w naszej szkole ks. biskupa Rafała Markowskiego, ks. proboszcza Zbigniewa Pruchnickiego i panią Katarzynę Paprocką z Zarządu Powiatu Piaseczyńskiego. Spotkanie związane było z wizytacją parafii i szkoły.

Przybyłych gości powitała pani dyrektor Renata Walewska-Sajdak. Ks. biskup przekazał całej społeczności szkolnej mądre i ważne słowa na dalszą drogę życia. Podkreślił, że źródłem i celem naszej nauki i pracy powinna być Miłość.

Następnie odbyła się krótka część artystyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły, przygotowana przez panią katechetkę Renatę Tkaczyk i grono nauczycieli. W montażu słowno - muzycznym udowodnili, że "każdy może świętym być". Spotkanie ubarwił też występ szkolnego kabaretu „Happy Smile”. Na zakończenie wizyty ks. biskup udzielił wszystkim zebranym pasterskiego błogosławieństwa.


  


 
Projekt z języka angielskiego „ My Body”

W miesiącu wrześniu klasy gimnazjalne realizowały projekt z języka angielskiego „My Body”.

      Praca nad projektem polegała na tym, że na lekcjach języka angielskiego uczniowie zapoznawali się z różnymi informacjami dotyczącymi własnego ciała, a następnie sprawdzali zdobytą wiedzę na kartach pracy. Po omawianiu takich zagadnień jak  „Moja skóra i włosy”, „Kości i Mięśnie”, „Moje zmysły i mózg” uczniowie mogli głębiej uświadomić sobie, na czym polega działanie i funkcjonowanie własnego organizmu, poszerzyli własną wiedze na temat, co szkodzi ciału, a co sprzyja temu, że własne ciało wygląda cudownie i zdrowo. Na zajęciach technicznych uczniowie mieli możliwość doskonalić swoja pracę w grupie wykonując plakat klasowy z wizerunkiem ciała ludzkiego. Potem na zajęciach językowych trwała kolejna praca polegająca na podpisywaniu poznanych części  ciała  w języku angielskim, na podpisywaniu różnych funkcji organizmu. Po przeciwległych stronach plakatu były wypisane działania przynoszące pożytek oraz szkodę własnemu organizmu. Głównym hasłem plakatów było motto „My Body Is Amazing”. Na godzinach wychowawczych był również wyświetlony film „Supersize Me”, pokazujący  skutki niezdrowego odżywiania się. Każdy uczeń został oceniony za własny udział w projekcie. Więcej informacji o projekcie można uzyskać w załączniku z opisem etapów projektowych.  Projekt razem z uczniami realizowały nauczycielki języka angielskiego, panie Tatiana Gliniak i Katarzyna Posyłek. Wybory do Samorządu Uczniowskiego

28 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięli udział uczniowie SOSW w Piasecznie.

Wyniki głosowania:

Spośród 21 kandydatów zostały wyłonione 4 osoby z największą liczbą głosów. Są to:

1.       Damian Gawrych

2.       Marta Rybińska

3.       Aleksandra Tokaj

4.       Natalia Kwiatkowska

Serdecznie gratulujemy!

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego Irmina Frąckiewicz, Agnieszka Habdas, Jacek Dołęga, Katarzyna Kożuchowska

Sezon narciarski czas zacząć!

Dzieci pod opieka pana Dariusza Kluszczyńskiego i pani Katarzyny Malinowskie zaczęły nowy sezon narciarski.  
Szybko przypomniały sobie technikę skrętu i pewnie poruszały sie na nartach.Teatr Iskierka z  rozmachem rozpoczął sezon teatralny 2017/18 !

2-go października, po raz kolejny,  przedstawiliśmy „Piękną i bestię” na deskach gościnnego i życzliwego nam Centrum Kultury przy Kościuszki 49 w Piasecznie.

Naszą publiczność stanowili uczniowie z ośrodka w Łbiskach, uczniowie ze SP nr 1 z Piaseczna , ze SP STO nr 5 z Saskiej Kępy, dzieci  z przedszkoli piaseczyńskich.  Odzew ze strony publiczności był bardzo życzliwy i entuzjastyczny!

Do grupy teatralnej dołączyło kilka nowych osób.  W planach mamy warsztaty umiejętności społecznych a potem pełną parą zaczynamy przygotowania do nowego przedstawienia.  Możemy zdradzić, że tym razem zaszumi nam morze i zatańczą morskie stworzenia… 2 października - Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy

pobierz kodeks szkoły bez przemocy29 września odbył się w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Już od 25 września klasy wraz z wychowawcami dekorowały swoje sale w "tabliczkę mnożenia" a z nauczycielami matematyki przypominały sobie tabliczkę mnożenia na lekcjach.
Jak co roku hasłem przewodnim tego Święta Matematyki było: "Młodzi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają".
Uczniowie, którzy 29 września bezbłednie odpowiedzieli na 5 pytań z tabliczki mnożenia uzyskiwali prawo do przepytywania starszych:) Klasa VIIa ciekawa była czy tabliczkę mnożenia zna ich obecna i była wychowawczyni, pani psycholog, i pan Kamil od muzyki. Błyskawicznymi odpowiedziami zabłysną także dorosły uczeń naszej szkoły z Olek Hintz z klasy 3 zawodowej. Uczniowie klasy 6c nie oparli się pokusie by przy okazji "egzaminu" zrobić sobie zdjęcie z Panią Dyrektor i Panem Wicedyrektorem :) Uczniowie z dumą rozdawali dorosłym plakietki exsperta tabliczki mnożenia. A wszystkich zapraszamy do obejrzenia zdjęć z akcji.27 września 2017 roku w naszym Ośrodku obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.   

Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli języków obcych dla dzieci ze szkoły podstawowej oraz oddzielnie dla młodzieży gimnazjalnej i ze szkoły branżowej. Dzieci ze szkoły podstawowej bardzo chętnie rozwiązywały zagadki w języku angielskim, więcej....


26 września klasy 6b i 6c odwiedziły króla Jana III Sobieskiego w jego letniej rezydencji w pałacu w Wilanowie. 

Chociaż Jan III nie podejmował nas w swojej rezydencji osobiście, to poznaliśmy go całkiem dobrze podczas zwiedzania pałacowych komnat, w których przebywał razem ze swoją żoną królową Marysieńką i swoimi dziećmi. Dowiedzieliśmy się, że jego pasją  było czytanie książek, które gromadził w królewskiej bibliotece. Odczytaliśmy symbole zawarte w pomniku zwycięzcy spod Wiednia. Kacper mógł się poczuć jak XVII-wieczny szlachcic, wkładając żupan i kontusz...

 

Informacja dla rodziców:
W dniach 27 i 28 września 2017 w godz. 16:00 - 18:00 odbędą się konsultacje
z wychowawcami i zespołem terapeutycznym dotyczące IPET-ów na rok szkolny 2017/2018.


Informacje dla rodziców i wychowawców w zakresie pomocy
psychologiczno-pedagogicznej realizowanej przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piasecznie 
kliknij aby pobrać informacje

  Zbiórka makulatury

 


15 września uczniowie, przynieśli 32 kg makulatury. 

W trosce o środowisko akcję będziemy kontynuować  w ciągu całego  roku szkolnego.
Następną zbiórkę wyznaczamy na dzień  17 listopada (piątek).        

B. Jaczewska i M. Marczak


Sprzątanie Świata 15 września 2017Tegoroczne Sprzątanie Świata odbywało się pod hasłem: "Nie ma śmieci są surowce."
Zwracaliśmy uwagę, by segregować śmieci. Akcję jak co roku zorganizowała P. Bożena Jaczewska.

Wycieczka do ZOO

W dniu 14 września br. klasa V b wybrała się na wycieczkę do ZOO w Warszawie. Już sama podróż okazała się interesująca. Podróżowaliśmy pociągiem, autobusem i tramwajem. Uczniowie musieli sprawdzić rozkład jazdy, kupić bilety itp.

W ZOO uczniowie mieli okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta,  ptaki i ryby. Przemierzając alejki ogrodu, oglądaliśmy z bliska zwierzęta, staraliśmy się poznać ich wygląd oraz tryb życia. Okazało się, że każdy znalazł tu coś ciekawego dla siebie. Na Ignacym największe wrażenia zrobiły ogromne ryby a Laura zachwycała się mnogością gatunków ptaków, ich barw, wielkości i kształtów dziobów. Każdy z nas mógł zmierzyć rozstaw swoich rąk i porównać je ze skrzydłami sępa. W trakcie spaceru po ogrodzie spotkaliśmy też wycieczkę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piasecznie to uświadomiło nam, że ten świat jest bardzo mały.

Niestety, dobiegała godzina 13.00 i musieliśmy udać się w drogę powrotną.
W czasie wycieczki zdołaliśmy się dowiedzieć wielu interesujących ciekawostek i zaobserwować zachowania zwierząt. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w naszej pamięci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.Wszystkiego najlepszego Eryku w nowej klasie
Wilanowskie obserwatorium przyrody

 kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej...

11 września klasy 6b i 6c pod opieką swoich wychowawczyń udały się na pierwszą
z większego cyklu wycieczkę do Wilanowa. Było to spotkanie z przyrodą wilanowskich ogrodów i parku.
Podczas zajęć z panią przewodnik mogliśmy obserwować i nauczyć się rozpoznawać rośliny oraz zwierzęta występujące w królewskim parku.
Dowiedzieliśmy się jak bardzo pożyteczne są pszczoły, dlaczego nie należy karmić chlebem kaczek i łabędzi, jakie zasługi dla królewskiego parku ma kret, jakim złym procederem zajmuje się turkuć podjadek, jak odróżnić szyszkę obgryzioną przez wiewiórkę, od tej którą żywił się dzięcioł…. i wiele, naprawdę wiele innych ciekawych rzeczy. 
Po spotkania otrzymaliśmy bardzo ciekawe materiały do pracy w szkole, poszerzające naszą wiedzę na temat roślin i zwierząt. 

Katarzyna Staśkiewicz i Magda Kowalik 

 
Tymczasowy plan lekcji od 4 września. Uprzejmie informujemy, iż w pierwszym tygodniu września  nie będzie obiadów dla dzieci dojeżdżających ze względu na problem
z dojazdem samochodów z zaopatrzeniem.Informujemy, iż dojazd rodziców i uczniów od dnia 04 września 2017r. zapewniony będzie ulicą Mickiewicza, łącznikiem do ul. Szpitalnej.

 


Uprzejmie informujemy, iż w związku ze zmianami w PZU rodzice osobiście muszą wpisać dane dziecka  na listę wraz z  podpisem rodzica/ opiekuna  oraz uiścić składkę w wysokości  41,50 zł  
w sekretariacie Ośrodka do dnia 20.09.2017r.

 Podręczniki na rok szkolny 2017/2018Uprzejmie informujemy, iż wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników dla Zasadniczej Szkoły Zawodowej należy składać do dnia 07.09.2017r. do sekretariatu Ośrodka. / zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno /.

 Przeżyjmy to raz jeszcze:)

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017 i pożegnanie i podziękowania dla Pani Dyrektor Teresy Markiewicz. DZIĘKUJEMY!!!


Kliknij na fotografię i obejrzyj galerię zdjęć.
 


Teleturniej Omnibus

W dniu 28 i 29 kwietnia 2018 uczniowie kl. II ga i III ga i kl. I ga przygotowali dla koleżanek i kolegów z gimnazjum i szkoły podstawowej TELETURNIEJ OMNIBUS.  

Teleturniej obejmował wiele zagadnień, które uczniowie wybrali zgodnie ze swoimi pasjami i zainteresowaniami.  Dzięki temu uczestnicy mogli ocenić swoją wiedzę w różnych dziedzinach, np. sport, motoryzacja, geografia, wiedza o zwierzętach,  zabytkach, znakach drogowych a także filmach, aktorach i świecie współczesnych celebrytów. Wszystkie quizy zostały przygotowane, przez uczniów kl. II ga i III ga na zajęciach informatyki pozalekcyjnej, którzy podczas teleturnieju wystąpili w roli ekspertów. Prowadzący pokazali, jak można wykorzystać umiejętności informatyczne do poszerzania wiedzy ogólnej. Podczas imprezy została wykorzystana tablica interaktywna, co stanowiło dodatkową atrakcję dla uczestników.  

Teleturniej wzbudził wiele pozytywnych emocji, nie brakowało chętnych, którzy chcieli sprawdzić się i wykazać w gronie kolegów wiedzą. Czasem trzeba było się trochę zastanowić, można było też skorzystać z kół ratunkowych: pomocy przyjaciela z klasy, wskazówki eksperta lub pomocy publiczności. Wszyscy dobrze się bawili a nasi eksperci z kl II ga i III ga doskonale sprawdzili się w tej roli.

Barbara Błasiak