Klub praktycznej twórczości

KLUB PRAKTYCZNEJ TWÓRCZOŚCI to projekt finansowany przez Stowarzyszenie Auxilium oraz Powiat Piaseczyński. Dzięki niemu od połowy września odbywają się w naszej szkole zajęcia prowadzone przez p. Katarzynę Filipowską - Czajkę i p. Adriannę Matuszczak a skierowane do wybranych uczniów z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym.
W ramach zajęć zaplanowaliśmy cykl działań zmierzających do realizacji praktycznego celu, jakim jest uszycie poduszek z ziołowym, terapeutycznym wypełnieniem zdobionych regionalnym, wilanowskim haftem. Wykonany przez uczniów ze wsparciem nauczycieli produkt zostanie sprzedany, dzięki czemu uczniowie będą uczestniczyć w całym cyklu praktycznej twórczości  zwieńczonym samodzielnym zarobieniem pieniędzy. Działania w projekcie odbywają się stopniowo. pierwszym z nich jest oczywiście mierzenie i krojenie tkanin. Z wielką radością obserwujemy ile satysfakcji daje naszym podopiecznym prawdziwa praca. Z zapałem i troską kroją, z naszym wsparciem, powierzone im cenne materiały. Rozwijają przy tym sprawność manualną, umiejętności matematyczne, koordynację wzrokowo-ruchową i oczywiście wiarę we własne możliwości.

Wyznaczyliśmy sobie następujące zadania 

MIERZENIE I KROJENIE TKANIN. Z wielką radością obserwujemy ile satysfakcji daje naszym podopiecznym prawdziwa praca. Z zapałem i troską kroją, z naszym wsparciem, powierzone im cenne materiały. Rozwijają przy tym sprawność manualną, umiejętności matematyczne, koordynację wzrokowo-ruchową i oczywiście wiarę we własne możliwości.


 

kliknij na zdjęcie - by otworzyć galerię

SZYCIE. Proste szwy wykonane samodzielnie na maszynie oraz fastryga. Nauczyciel uczy, wspiera, towarzyszy, zachęca, jest obok, czasem zdejmuje nogę ucznia z napędu maszynyJ Wysiłek jest wspólny ale sukces …bezcenny!

PRASOWANIE. Prasowanie jest częścią procesu, materiał na poszewkę kiedy jest odpowiednio zaprasowany łatwiej jest odpowiednio zszyć.

NAPEŁNIANIE. Napełnianie poszewek łuską gryki i ziołami to kolejne zadanie dla naszych dzielnych uczniów.


 

kliknij na zdjęcie - by otworzyć galerię

KOPIOWANIE I KOLOROWANIE. Nie potrafimy wykonać samodzielnie wilanowskich haftów ale potrafimy je skopiować i pokolorować. Te plastyczne wytwory będą podstawą do wykonania wprasowanek na poduszki.


FASTRYGOWANIE. Fastrygowanie wypełnionej poszewki to nie lada wyzwanie !  Wymaga wytrwałości i precyzji.

WYKONANIE ULOTEK. W pracowni informatycznej powstaną ulotki , z których kupujący dowie się jakie właściwości mają nasze pachnące ziołami poduchy oraz przywieszki zawierające informację gdzie i przez kogo zostały wykonane.

Katarzyna Filipowska-Czajka, Adrianna Matuszczak