Europejski Dzień Języków Obcych

27 września 2017 roku w naszym Ośrodku obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.   

      Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli języków obcych dla dzieci ze szkoły podstawowej oraz oddzielnie dla młodzieży gimnazjalnej i ze szkoły branżowej.

     Dzieci ze szkoły podstawowej bardzo chętnie rozwiązywały zagadki w języku angielskim, ponieważ uczą się go w szkole. Język angielski jest najpopularniejszy język wśród innych języków świata, posługuje się nim 350 milionów ludzi na całym świecie. Dzieci aktywnie brały udział w uroczystości, ponieważ za prawidłową odpowiedź można było otrzymać punkt. Więc trzeba było odpowiadać na takie pytania jak, na przykład „ile państw europejskich istnieje na mapie świata”, „ile różnych języków można usłyszeć podróżując po Europie” oraz inne. Dzieci miały za zadanie zgadnąć, w którym z europejskich języków nastąpiło pożegnanie. W prezentacji multimedialnej ukazywało się słowo „do widzenia” po włosku, hiszpańsku, rosyjsku, angielsku, portugalsku i innych językach. 

    Później dzieci nauczyły się śpiewać kanon „Panie Janie” w jego angielskiej wersji oraz mogły zobaczyć w prezentacji, jak śpiewają dzieci w różnych europejskich językach, mogły odgadnąć, w których językach była zaśpiewana piosenka oraz zdobyć upragniony punkt.   Kolejnym zadaniem były puzzle słowne. Trzeba było przeczytać słowo z prezentacji, na przykład „grasshopper”, powiedzieć, co oznacza i jakie słowa schowały się w tym słowie i co oznaczają.  

     Po rozstrzygnięciu konkursu najlepszymi wśród uczniów szkoły podstawowej okazali się Mikołaj Ziembicki, Franek Syguła oraz Julija Krawczyk. Otrzymali oni z rak wicedyrektora Ośrodka Pana Tomasza Izdebskiego dyplomy i nagrody rzeczowe.

    W drugiej części imprezy poświęconej Europejskiemu Dniu Języków Obcych brała udział młodzież z gimnazjum i szkoły branżowej pierwszego stopnia. Z prezentacji multimedialnej można było dowiedzieć się, że Europejski Dzień Języków Obcych został ogłoszony przez Radę Europy w roku 2001. Głównymi celami inicjatywy były: ukazanie różnorodności językowo-kulturowej oraz zachęcanie do nauki języków obcych. Uznano również, że kształcenie językowe jest doskonałym narzędziem do budowania tolerancji i wzajemnego zrozumienia pomiędzy różnymi kulturami.

    Publiczność mogła zobaczyć występ kabaretu „Happy Smile” ze scenką „In the park”, gdzie była pokazana sytuacja z życia, kiedy warto być zaprzyjaźnionym z językiem angielskim. Następnie wszyscy przypomnieli sobie, w których krajach na co dzień mówi się po angielsku, jaki kraj jest ojczyzną języka angielskiego, a następnie zrobiliśmy krótką wycieczkę wirtualną po Londynie, porozmawialiśmy o słynnych angielskich piłkarzach, zespołach muzycznych, a przy okazji mogliśmy zdobyć punkt za prawidłową odpowiedź na pytanie prowadzącej imprezą, pani Tatiany Gliniak. Następnie młodzież pokazała swoją umiejętność w rozwiązywaniu zagadek w języku angielskim, w nazywaniu języka w powitalnych wyrazach, w zgadywaniu języka w występach wokalnych. Nie mogliśmy nie porozmawiać również o językach słowiańskich, do których należy język polski.

 Rozwiązywaliśmy różne zagadki oparte na skojarzenie słów w językach słowiańskich. Wszyscy uczniowie byli zaangażowani. Jeżeli pytanie było dosyć trudne, pomoc nadchodziła ze strony nauczycieli. Wtedy nauczyciel mógł przekazać swój zdobyty punkt za prawidłową odpowiedź konkretnemu uczniowi lub uczennicy. Najwięcej punktów zdobył Maciej Szałkowski, uczeń szkoły branżowej, otrzymał z rąk Pani dyrektor Renaty Walewskiej-Sajdak dyplom i nagrodę.

   Nauczycieli języków obcych liczą na tą, że uroczystość będzie świetną motywacją do nauki języka angielskiego oraz zwiększy ilość uczniów biorących udział w konkursach językowych na terenie placówki.

Nauczyciel języka angielskiego Tatiana Gliniak