Program "Razem bezpieczniej"

pobierz program "Razem bezpieczniej" w formacie .doc
 

RAZEM BEZPIECZNIEJ – SPOTKANIE ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ

W ramach realizowanego w naszej szkole programu „Razem Bezpieczniej” została nawiązana współpraca z Komendą Straży Miejskiej w Piasecznie. W środę 17 czerwca 2015 odbyło się spotkanie uczniów kl. I-III z przedstawicielami Straży Miejskiej na terenie szkoły. W celu sprawnego przeprowadzenia zajęć wszyscy uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy. Dla każdej grupy przewidziane było 45- minutowe spotkanie. Na wstępie pogadanki strażnicy miejscy opowiedzieli o zakresie swojej pracy oraz uświadomili uczniom czym się różni się ich praca od zawodu policji. Dzieci zapoznały się z elementami umundurowania, dokładnie przyjrzały się legitymacji strażników oraz noszonym odznakom służbowym. Ze względu na zbliżające się wakacje zwrócono uwagę uczniom, jak należy się zachować w sytuacji zgubienia się. Przypomniano im jak ważne jest zapamiętanie numeru telefonicznego do swoich rodziców. Została podkreślona rola odblasków, ochraniaczy i kasków podczas jazdy na rolkach, rowerze. Poprzez zabawę z wykorzystaniem odpowiedniego urządzeń uczniowie mieli okazję doświadczyć w jaki sposób widziany jest człowiek nocą, który nosi odblask i ten, który takiego nie posiada. Następnie dzieci obejrzały film, który dotyczył sytuacji prawidłowego zachowania się podczas spotkania z groźnym psem. Krok po kroku została im zaprezentowana pozycja „żółwia”, która minimalizuje ewentualne uszkodzenia ciała podczas potencjalnego ataku psa. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem, pod czujnym okiem strażników, przećwiczyły i utrwaliły sobie tę pozycję. Ciekawym doświadczeniem było przymierzanie czapki strażników oraz zaprezentowanie sytuacji zakładania kajdanek. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze z aktywnym udziałem dzieci. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od funkcjonariuszy kolorowe odblaski i słodycze. A w ramach podziękowania za miłe spotkania dzieci wręczyły dyplom.

Zobacz zdjęcia ze spotkania ze Strażą Miejską

Edyta Zygmunt – Skorupska

Monika Zapert

W ramach realizowanego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Piasecznie programu „Razem Bezpieczniej” 

uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonych przez Katarzynę Pelinko nauczyciela wychowania fizycznego przy współudziale nauczycieli: Izabeli Jakubowskiej i Edycie Zygmunt-Skorupskiej. 

 Na początku dzieci uważnie obejrzały film oraz wysłuchały pogadanki, jak istotne są pierwsze chwile w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, jak należy się w takiej sytuacji zachować oraz poznały numery telefonów alarmowych. Przy okazji uczniowie przeszli krótki kurs profesjonalnego wzywania pomocy oraz rzetelnego przekazywania informacji dotyczących nieszczęśliwego zdarzenia. Następnie, pod czujnym okiem nauczycieli, każdy z uczestników mógł wykorzystać zdobyte informacje podczas ćwiczeń z wzywania pomocy telefonicznej.

Dzieci z prawdziwym zaangażowaniem przystępowały do zajęć motywowane faktem, iż wiedza o tym, jak należy nieść pomoc, może uratować czyjeś życie. Na potwierdzenie odbytego szkolenia uczniowie naszej Szkoły otrzymali pamiątkowe książeczki z udzielania pierwszej pomocy.

zobacz fotorelację z zajęć  z zakresu udzielania pierwszej pomocySpotkanie z pielęgniarka szkolną. 

W ramach programu „Razem Bezpieczniej” klasy I-III odbyły spotkanie z pielęgniarką szkolną.

Podczas wizyty dzieci dowiedziały się na czym polega praca pielęgniarki. Dzięki temu, że pani pielęgniarka zaprosiła uczniów do swojego gabinetu, mogły zapoznać się ze sprzętem i przyborami potrzebnymi jej w codziennej pracy. Jednak głównym celem spotkania było poznanie wyposażenia apteczki szkolnej. Pani pielęgniarka pokazała jak używać bandaży, opatrunków oraz jak należy postępować w przypadku skaleczeń, złamań. Uwrażliwiła uczniów na  dbanie o własne zdrowie i higienę.

Na koniec spotkania pielęgniarka odpowiadała na zadawane przez dzieci pytania.

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i cierpliwość!

zobacz zdjęcia ze spotkania z panią pielęgniarką