Spotkanie z tradycją

Spotkanie z tradycją - czwartek 12 czerwca 2014

 Niezwykłą uroczystość przeżywaliśmy w naszym Ośrodku 12 czerwca. Panie Anna Jaciubek i Katarzyna Staśkiewicz przeniosły nas w świat kultury ludowej. Projekt pod hasłem: „Spotkanie z tradycją” zorganizowany został z okazji Roku Oskara Kolberga. Do naszej szkoły przyjechały zespoły folklorystyczne Kłosowianki ze Złotokłosu i Leśne Echo z Chojnowa. Zespoły występowały w pięknych, tradycyjnych strojach, a przybliżyły nam wesołe pieśni ludowe, tak łatwo wpadające w ucho, że podśpiewywaliśmy razem z zespołem. Wychowankowie internatu, przygotowani przez pana Kamila Sołonowicza, także bardzo ładnie zaprezentowali się z piosenką ludową pt. „Lipka”.

   Z Kurpi, z miejscowości Kadzidło, przyjechał do nas pan Andrzej Staśkiewicz, który opowiedział nam o rzeźbie w drewnie i zaprezentował wykonane przez siebie instrumenty: gwizdki, kukułki, fujarki, kołatki, grające łyżki, maleńkie skrzypeczki dla nauczycieli tańca i lirę korbową − instrument z tysiącletnią tradycją. Dzieciaki słuchały zauroczone. Po części oficjalnej można było podejść do stolika i zagrać na którymś z instrumentów, powstała nawet mała orkiestra.

   Na szkolnym boisku tajniki kowalstwa odsłaniali przed nami panowie Zenon Śmietański i Artur Modzelewski. Widzieliśmy rozgrzany do czerwoności metal, hartowanie, na naszych oczach powstała podkowa, którą kowale podarowali nam na szczęście. Wszyscy byli bardzo zainteresowani, dzieci miały mnóstwo pytań.

   Nie zabrakło także swojskiego poczęstunku: serów, kiełbas, ciasta drożdżowego, owoców. Stół wyglądał estetycznie, apetycznie i aż uginał się pod ciężarem pyszności przygotowanych przez pana Marcina Jaśkiewicza i panią Agatę Bylicę.

   Uczniowie mogli też podziwiać wystawę przedmiotów dawnych. Niektórzy po raz pierwszy widzieli kołowrotek, maselnicę, tarę do prania, żelazko z duszą, szydełkowe serwety. Ta niezwykła, klimatyczna aranżacja powstała pod kierunkiem pani Elżbiety Moryc. 

   Najmłodsi uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych. Po prezentacji tradycyjnych ubiorów z regionu Kurpi i Opoczna, dzieciaki kolorowały obrazki, powstało wiele ciekawych wariacji na temat stroju ludowego.

   Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w realizacji projektu Spotkanie z tradycją: rodzicom, nauczycielom, sponsorom. Dziękujemy za patronat nad wydarzeniem: Ośrodkowi Kultury w Piasecznie, Przystankowi Kultura, Muzeum Regionalnemu w Piasecznie oraz za patronat medialny telewizji internetowej itv.Piaseczno. Dzięki pracy i zaangażowaniu tak wielu osób mogliśmy się dużo nauczyć, doświadczyć, spotkać się z kulturą tradycyjną, a jednak mało znaną.

galeria zdjęć