Wycieczki

Rok szkolny 2017/2018

Wilanowskie obserwatorium przyrody

 

kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej...

11 września klasy 6b i 6c pod opieką swoich wychowawczyń udały się na pierwszą 
z większego cyklu wycieczkę do Wilanowa. Było to spotkanie z przyrodą wilanowskich ogrodów i parku. 
Podczas zajęć z panią przewodnik mogliśmy obserwować i nauczyć się rozpoznawać rośliny oraz zwierzęta występujące w królewskim parku. 
Dowiedzieliśmy się jak bardzo pożyteczne są pszczoły, dlaczego nie należy karmić chlebem kaczek i łabędzi, jakie zasługi dla królewskiego parku ma kret, jakim złym procederem zajmuje się turkuć podjadek, jak odróżnić szyszkę obgryzioną przez wiewiórkę, od tej którą żywił się dzięcioł…. i wiele, naprawdę wiele innych ciekawych rzeczy. 
Po spotkania otrzymaliśmy bardzo ciekawe materiały do pracy w szkole, poszerzające naszą wiedzę na temat roślin i zwierząt. 

Katarzyna Staśkiewicz i Magda Kowalik 

Oglądamy kolekcję oryginalnych nart „Od jesionu do karbonu” na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie

  

 

2 lutego 2017r odbyła się wycieczka do Warszawy. Jej celem była wystawa nart, zorganizowana na terenie Akademii Wychowania Fizycznego na Bielanach w Warszawie.

Wzięły w niej udział dwie klasy, których uczniowie biorą aktywny udział w środowych treningach narciarskich na Górce Szczęśliwickiej: klasa III gas – z wychowawczynią panią Tatianą Gliniak oraz Vc z wychowawczynią Magdą Kowalik. Organizatorem wycieczki był pan Dariusz Kluszczyński - przewodniczący Klubu Olimpiad Specjalnych „Komandos” w naszej szkole.

Jadąc na miejsce wieźliśmy dwie narty, które przekazaliśmy by symbolicznie wzbogaciły wystawę i były naszym podziękowaniem za zaproszenie i oprowadzenie po wystawie.

Pomysłodawcą powstania ekspozycji był doktor Grzegorz Sadowski, który osobiście oprowadzał nas po wystawie. Jest to wybitny specjalista i trener w dziedzinie nart biegowych i kajakarstwa, pracuje na AWF od 1973 r. Przez ostatnie cztery lata osobiście zbierał eksponaty do swojej wystawy. Wystawa ma tytuł „Od jesionu do karbonu”, ponieważ pierwsze narty były wykonywane z drewna jesionu, a współcześnie narty wykonuje się z tworzyw sztucznych, między innymi właśnie z karbonu. 

Na wystawie mogliśmy zobaczyć narty biegowego techniki klasycznej i łyżwowej, narty zjazdowe i skokowe w kolejności chronologicznej zaczynając od lat 20-tych ubiegłego stulecia.

Oglądaliśmy również wizerunki znanych polskich narciarzy: od Bronisława Czecha do Kamila Stocha.

Widzieliśmy również zdjęcie generała Zaruskiego z Zakopanego, który był wielkim propagatorem turystyki narciarskiej na początku XX wieku.

Mogliśmy obejrzeć narty podarowane muzeum i własnoręcznie podpisane przez Justynę Kowalczyk i Adama Małysza.

Kustosz muzeum, który oprowadzał nas po wystawie, jako ciekawostkę pokazał nam nartorolki, na których biega się, pomagając sobie kijkami latem. Jest to dyscyplina tylko dla wyczynowców, ponieważ z uwagi na brak hamulców wymaga dużych umiejętności i jazdy tylko po specjalnym torze.

Wystawa uświadomiła nam, jaka wielkie zmiany nastąpiły w produkcji sprzętu narciarskiego, w tym kijków, nart, butów oraz ubiorów. Zmieniły się również techniki biegowe, zjazdowe i skokowe.

Pan Grzegorz Sadowski powiedział nam, że ostatnie badania naukowe udowodniły, że najzdrowszym sportem jest bieganie na nartach. Warto chodzić i biegać na nartach, ćwiczy to równowagę (technika naprzemiennej jazdy raz na prawej raz na lewej nodze) wzmacnia kondycję, umożliwia kontakt z naturą.

Wycieczka wszystkim bardzo się podobała. Pan Grzegorz Sadowski cierpliwie odpowiadał na liczne pytania uczestników, jego opowieść ożywiła stojące pod ścianą pary nart i pozwoliła przenieść się wyobraźnią 100 lat wstecz i prześledzić sukcesy Polaków w narciarstwie.

Również pogoda sprawiła nam miłą niespodziankę: po opuszczeniu wystawy rzucaliśmy się śnieżkami, które lepiliśmy z długo wyczekiwanego, świeżego śniegu.

Tatiana Gliniak, Magda Kowalik

 Wycieczka do American School of Warsaw w Konstancinie-Jeziornie

W dniu 23 stycznia klasa III gas oraz Sylwia Gazda (najlepsza pod względem nauki
i zachowania uczennica klasy 6a) wraz z nauczycielkami języka angielskiego, panią Tatianą Gliniak i panią Katarzyną Posyłek udały się na wycieczkę do Szkoły Amerykańskiej, która znajduje się w Konstancinie-Jeziornie.

Powitała nas pani Ligita Stawarz, koordynatorka projektów, odpowiadająca za współpracę placówki amerykańskiej ze szkołami w Polsce. Pani Ligita zaprowadziła nas na występ klownów, w postaci, których wcielili się uczniowie starszych klas szkoły podstawowej. Mieli na sobie barwne stroje i śmiesznie pomalowane twarze. Przedstawienie było przeznaczone dla uczniów z klas młodszych. Klowni rozbawiali publiczność zabawnymi figlami oraz numerami akrobatycznymi. Przedstawiciele naszego kabaretu szkolnego „Happy Smile” Kuba Kurduś oraz Damian Gawrych mieli możliwość zobaczenia występów humorystycznych grona dzieci ze szkoły amerykańskiej.  Po obejrzeniu przedstawienia, pani Ligita oprowadziła nas po szkole, pokazała sale lekcyjne, stołówkę szkolną, przestrzenne korytarze szkolne. Na ścianach mogliśmy zobaczyć prace plastyczne uczniów, wykonane różnymi technikami. Dowiedzieliśmy się, że do Szkoły Amerykańskiej uczęszcza ponad 900 uczniów z 50 różnych państw, wszystkie przedmioty wykładane są w języku angielskim. Języka polskiego uczy się niewielka grupa uczniów, jako języka obcego. Duży nacisk w tej szkole kładzie się na sport. Codziennie odbywają się zajęcia z WF. Po zajęciach lekcyjnych jest możliwość rozwijania umiejętności sportowych w różnych klubach i drużynach. Na terenie szkoły mieści się kilka sal sportowych, jest basen oraz duże boisko. Bardzo często odbywają się zawody sportowe oraz turnieje.  

Ponieważ patronem Szkoły Amerykańskiej w Konstancinie jest Ambasada Amerykańska w Warszawie absolwenci szkoły zdają maturę amerykańską i zazwyczaj udają się do Stanów Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. 

Na zakończenie naszej wizyty pani Ligita zaprosiła nas na przedstawienie teatralne „Shrek”, którego premiera jest zaplanowana na kwiecień.  My ze swojej strony chcielibyśmy zaprosić przedstawicieli społeczności uczniowskiej ze Szkoły Amerykańskiej na Festiwal Piosenki Angielskiej, który odbędzie się w drugim semestrze.

    Tatiana Gliniak 

 


Wycieczka do teatru muzycznego ROMA klas gimnazjalnych: II Gim., II Gas., III Gim., III Gas.

 

Podczas wycieczki zwiedzaliśmy kulisy teatru muzycznego. Pierwszymi osobami, które możemy spotkać po wejściu do teatru są

szatniarze i bileterzy.  Mają oni pełne ręce roboty przed rozpoczęciem przedstawienia i po jego zakończeniu. A mają, co robić, bo przedstawienia odbywają się codziennie, główna widownia liczy 1000 miejsc, a puste miejsca można zobaczyć bardzo rzadko. Teatr ROMA wystawia musicale, czyli przedstawienia muzyczne, gdzie oprócz zwyczajnej mowy aktorów można usłyszeć ich śpiew i taniec na tle wspaniałych dekoracji i scenerii. W chwili obecnej trwa trzeci sezon „Mama Mia”, który kończy się w czerwcu i więcej tego musicalu już nie można będzie zobaczyć, bo nie są one powtarzalne, jak jest zapisane w regulaminie teatru. Więc kto jeszcze nie był na spektaklu „Mamma Mia”, niech się pośpieszy. Obecnym dyrektorem teatru jest pan Wojciech Kępczyński, który właśnie wymyślił, że w teatrze ROMA będą grali musicale, wcześniej był to teatr operetki (dyrektorem wówczas był Bogusław Kaczyński), a jeszcze wcześniej teatr opery.

W sobotę odbywa się premiera musicalu dla dzieci „Księga dżungli”. Akurat, kiedy zwiedzaliśmy teatr, trwała próba generalna.  W jednym przedstawieniu może wziąć udział około 50 aktorów, a w całym teatrze pracuje ponad kilkaset osób.  Na spektakle przyjeżdżają widzowie z całej Polski i z zagranicy. Teatr ROMA jest lubiany przez Anglików, Niemców, Greków i innych obcokrajowców.

Zwiedziliśmy również charakteryzatornię, gdzie pracują charakteryzatorzy, robiąc makijaż aktorom na różne spektakle.  Nie jest to tylko zwykły makijaż, na przykład pan Papuga z „Księgi Dżungli” ma pomalowana całą twarz w kolorowe paski. W pracowni szewskiej, gdzie akurat na swoim stanowisku był pan szewc, dowiedzieliśmy się o tym, jak są szyte buty.  Pan szewc otrzymuje rysunki kostiumów, a następnie wymyśla i wykonuje do kostiumów byty, przede wszystkim ze skóry, bo na scenie są właśnie wygodne akurat buty skórzane. Szewc ma szablon z papieru i kopytko z drewna. Na podstawie szablonu wyrabia cholewkę na kopytko, a na końcu robi podeszwę. Na zdjęciu widać jak nasi uczniowie trzymają buty „Więża” oraz Dony z przedstawienia „Mamma Mia”.

Byliśmy również w tapicerni, gdzie pracuje nie pan tylko pani tapicer, która wykonuje meble do spektakli i obija ich różnymi materiałami. Niestety ten zawód powoli zanika.

Ostatni punkt zwiedzania – to pracownia krawiecka, gdzie zobaczyliśmy tylko jedna panią krawcową, której koleżanki poszły na emeryturę, więc jakaś chętna krawcowa może się zgłosić do teatru ROMA. Dowiedzieliśmy się od pani krawcowej, że wnet będą szyte kostiumy do nowego musicalu „Piloci”, premiera, którego odbędzie się dopiero za rok.  Pani krawcowa powiedziała nam o tym, że najbardziej udany oraz ulubiony kostium uszyła dla Królowej Saby bardzo dawno temu, bo pracuje w tym zawodzie ponad 30 lat i bardzo go lubi, zwłaszcza, kiedy słyszy słowa podziękowania aktorów po udanym spektaklu. Niestety, zawód krawiecki robi się powoli też zanikającym zawodem, bo większość chciałaby projektować ubrania i stroje, niż szyć. Niestety nie udało się nam wejść do magazynu ze strojami teatralnymi, bo tego dnia akurat był zamknięty.


Podziękowaliśmy pani pilotce za wspaniałą wycieczkę i udaliśmy się w drogę powrotną.

Wychowawca klasy III gas Tatiana Gliniak
Wycieczka piesza z przewodnikiem po Piasecznie o tematyce: 
„Historia miasta pod kątem zapoznania się z cechami rzemieślniczymi”

W dniu 19 października 2016r. klasy III gim.  III gas oraz 1 i 2 gA wraz z wychowawcami odwiedziły Muzeum Regionalne w Piasecznie i udały się wraz z przewodnikiem na wycieczkę po mieście, które za dwa lata będzie świętowało 590-lecie swojego powstania. Więcej ...


Maj 2016

Bałtowski Kompleks Turystyczny - Park Dinozaurów JuraPark

          W dniu 31 maja 2016 wychowankowie i uczniowie SOSW w Piasecznie uczestniczyli w niezwykle interesującej wycieczce do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego – Parku Dinozaurów JuraPark.

      Moc atrakcji, które na nas czekały mogły przyprawić wszystkich o zawrót głowy.

 

      Pierwsza z nich to JuraPark - edukacyjna ścieżka z dinozaurami podzielona na ery geologiczne – w każdej znajdują się żyjące w niej niegdyś, niezwykle realistyczne modele dinozaurów, wykonane z ogromną pieczołowitością, w rozmiarze, można rzec, oryginalnym. Każdy „delikwent” jest dokładnie opisany – co jadł, gdzie mieszkał, ile ważył. Przy niektórych z nich można również zobaczyć oryginalne tropy przez nie pozostawione – wrażenie niesamowite. Dinozaury są szalenie fotogeniczne, chętnie pozują i nie rozrabiają – niektóre można nawet przytulić lub pogłaskać – jak głosi postawiona przy wejściu tablica

      Kolejnym punktem Naszej wycieczki była wizyta w Kinie 5D. Czekał tam na nas 10 minutowy seans prezentujący narodziny życia na Ziemi. Zastosowana technologia 5 D pozwala widzom stać się aktywnym uczestnikiem scen rozgrywanych na ekranie. Prócz trójwymiarowego obrazu widzom dostarczane są inne wrażenia zmysłowe: dźwiękowe, ruchowe, dotykowe.

      Następnie cała grupa udała się do Prehistorycznego Oceanarium.

Na wstępie otrzymaliśmy okulary 3D – okazało się, że oceanarium stworzone zostało w oparciu o trójwymiarowe kino. Jest to kilka niewielkich sal z dużymi ekranami na ścianie, wyglądającymi zupełnie tak, jak najprawdziwsze oceanarium. W każdej sali podziwiać można innego wodnego, prehistorycznego stwora. Robią niezwykle realistyczne wrażenie, ale prawdziwą gwiazdą oceanarium jest ogromny rekin w ostatniej sali. Co robi, nie powiem- niech to będzie niespodzianka. Zdradzę tylko, że to impreza tylko dla widzów o mocnych nerwach

      Ostatnim punktem i jednocześnie wisienką na torcie była wizyta w Parku Rozrywki.

      Karuzele, dmuchane zamki, piracki statek to tylko niektóre z atrakcji, które na Nas czekały.

Początkowe obawy i strach, nawet wśród opiekunów przerodziły się w ogromne uśmiechy i niemożliwość doczekania się kolejnych przejażdżek.

      Po wszystkich emocjach i wrażeniach cała grupa udała się na posiłek oraz stoiska z pamiątkami.

      Czas spędzony w Bałtowie był czasem niezapomnianych wrażeń i uśmiechniętych twarzy.

      Na koniec chcielibyśmy jeszcze podziękować wszystkim tym, którzy zaangażowali się w pomoc w organizacji wycieczki oraz wszelkie finansowe wsparcie Naszej wyprawy.

      DZIĘKUJEMY!!!                                             

                                             Organizatorzy: Kamil Sołonowicz, Przemysław Blat


Marzec 2016

Wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego

W dniu 17.03.2016r. uczniowie klas I ZSZ i II ZSZ wraz z wychowawcami p. K. Wrzesińska i p. P. Salamonikiem wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wojska Polskiego. Tematem przewodnim naszej wizyty, była wystawa o Żołnierzach wyklętych.

Podczas zwiedzania wystawy Żołnierzy Wyklętych mogliśmy zobaczyć sylwetki ośmiu Żołnierzy Niezłomnych: generała brygady Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, rotmistrza Witolda Pileckiego, majorów Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i Bolesława Kontryma „Żmudzina”, a także komandora Stanisława Mieszkowskiego, porucznika Jana Rodowicza „Anody” oraz pułkownika Stanisława Kasznicy. Wyjątkowość wystawy polega na udostępnieniu po raz pierwszy nieznanych dotąd społeczeństwu (za wyjątkiem historyków i badaczy) dokumentów pochodzących z Centralnego Archiwum Wojskowego i Instytutu Pamięci Narodowej oraz ze zbiorów prywatnych.

Ostatnim akordem naszej wędrówki było poznanie historii II Rzeczpospolitej i jej armii. Z zapartym tchem słuchaliśmy opowieści p. P. Salamonika o słynnym samolocie bombowym PZL 37 B "Łoś”, rusznicy przeciwpancerne UR, czy też doskonałym pistolecie VIS. Naszą uwagę przykula opowieść o polskich matematykach, którzy złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy. Warto w tym miejscu przypomnieć i zapamiętać nazwiska: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego.

Wędrując poprzez historię Kampanii Wrześniowej, odradzania się naszej armii we Francji, walk polskich pilotów pod niebem Anglii dotarliśmy do czasów sowieckiej i niemieckiej okupacji i rodzącego się ruchu oporu.

Wszyscy byliśmy pod wrażeniem tego, co zobaczyliśmy w Muzeum Wojska Polskiego. Była to ciekawa lekcja historii, dzięki której mogliśmy zobaczyć coś więcej niż tylko podręcznik. Galeria zdjęć - kliknij.

Przemysław Salamonik


 

 Styczeń 2016

Matematyka w praktyce - czyli wycieczka do pizzerii

27 stycznia klasa 4c pod opieką wychowawczyni i nauczycielki matematyki p. Magdy Kowalik i p. Małgorzaty Fudali udała się na spacer, którego celem była Pizza Hut w Piasecznie. Po drodze uczniowie w praktyce poznawali ulice prostopadłe i równoległe. Na miejscu jedząc pyszną pizzę mogli uczyć się ułamków zwykłych. A w szkole dokonali rozliczenia klasowych składek, obliczając pisemnie ile kosztowały pizze, ile zostało w klasowej kasie po tej smakowitej i kształcącej wyprawie.

zdjęcia z matematyki w terenie

Wycieczka do Muzeum Katyńskiego - zobacz zdjęcia

W dniu 7 stycznia klasy III gimnazjum, I ZSZ i II ZSZ pojechały pod opieką nauczycieli: p. Moniki Budzik, p. Przemysława Salamonika i p. Jacka Kasztankiewicza na wycieczkę do Muzeum Katyńskiego w Warszawie, które mieści się w Cytadeli Warszawskiej przy ulicy Dymińskiej.

Muzeum Katyńskie to pierwsza w świecie placówka martyrologiczno – muzealno – badawcza dokumentująca zbrodnię katyńską, popełnioną na 22 tysiącach jeńców i więźniów przetrzymywanych w latach 1939 – 1940 w sowieckich obozach i więzieniach. Stanowi także, jak się wydaje, jedyną ekspozycję o charakterze militaris – w skali globalnej, będącą – swoistym DOWODEM ZBRODNI i upamiętniającą martyrologię oficerów rodzimej armii.

  Ekspozycja muzealna została zaprojektowana w niepowtarzalny sposób, cały czas oddziaływała na nas obrazem, światłem i dźwiękiem. Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć niepowtarzalne zbiory, które pokazywały dramat rodzin i ludzi, który do ostatnich chwil przed egzekucją myśleli, że wrócą do swoich bliskich. Każdy przedmiot miał swoją niepowtarzalną historię tak jak listy rodzin do pomordowanych żołnierzy, policjantów, sędziów, które nigdy nie doczekały się adresata.

Z wycieczki do Muzeum Katyńskiego, wróciliśmy pełni refleksji i zadumy. Była to prawdziwa, żywa lekcja historii, która pozostanie w naszej pamięci na długo.

Przemysław SalamonikWrzesień 2015

Wystawę prac Józefa Wilkonia 

przy fontannach na Rynku piaseczyńskim obejrzała klasa 4c pod opieką Magdy Kowalik i Małgorzaty Fudali. Dzieciom bardzo się podobały rzeźby przedstawiające dzikie zwierzęta. Najbardziej zaprzyjaźniły się z lwicą. Obejrzeliśmy też wystawę ilustracji autorstwa artysty mieszkającego niedaleko Piaseczna - w Zalesiu Dolnym. Zobaczcie zdjęcia ...


"Mały Książę" to film, który obejrzeli w kinach uczniowie klas 4a, 4b, 4c  
oraz 5a i 5b. Film - nie tylko dzieciom dostarczył wielu wzruszeń i sprowokował wiele przemyśleń na temat bycia dzieckiem, przyjaźni, miłości, wrażliwości
i odpowiedzialności - wartości, którym warto być wiernym w życiu. Komu podobał się film, a nie czytał jeszcze książki, mówimy: marsz do biblioteki!

wychowawcy klas 4 i 5

Dziś (2 października) klasy 4a, 4b, 4c pojechały na kolejną wycieczkę – tym razem na Stare Miasto w Warszawie. Na dworze było ciepło, tym większą przyjemność sprawił nam spacer po Placu Zamkowym, Rynku, pod Barbakanem,  po kamiennych schodkach, wzdłuż murów obronnych. Oglądaliśmy warszawskie zakątki i pomniki: kolumnę Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolice z Krakowa do Warszawy oraz pomnik Małego Powstańca , który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Pomnik przedstawia kilkuletniego chłopca w za dużym hełmie, w wielkich butach i płaszczu oraz z przewieszonym przez ramię pistoletem maszynowym. Na koniec wyprawy zobaczyliśmy nową jak warszawiacy przypinają kłódki do balustrady na znak miłości. Zobaczcie zdjęcia z tej wycieczki...

Magda Kowalik, Katarzyna Staśkiewicz, Justyna Dyś, Magdalena Gielecińska

Maluchy zwiedzają Sejm i Senat Rzeczpospolitej Polskiej.

 Dnia 2. 10. 2015 roku uczniowie klasy Ia IIa IIIa  zwiedzali Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Gdy weszliśmy do budynku, musieliśmy odłożyć plecaki na taśmę, która wjechała do urządzenia, które prześwietliło je, a sami przeszliśmy przez wykrywacz metalu oraz poznaliśmy zasady zachowywania się w tak ważnym miejscu. Po dokładnych instrukcjach ze strony służb bezpieczeństwa dostaliśmy się do Sali Plenarnej, gdzie pan przewodnik wyjaśnił nam zasady obradowania Sejmu, opisał historię tego budynku i przybliżył świat polityków. Zwiedziliśmy między innymi Salę Kolumnową, „korytarz marszałkowski” oraz Salę Posiedzeń Senatu. Wszyscy byli pod bardzo dużym wrażeniem tego miejsca a za wzorowe zachowanie otrzymaliśmy drobne upominki. Dziękujemy :)  A oto zdjęcia ...

Ewelina Wasilkowska


Łazienki Królewskie to magiczne miejsce, do którego 1X udaliśmy się wspólnie: klasy  Ia, IIa, i  IIIa. Po przybyciu na miejsce zatrzymaliśmy się przy pomniku Fryderyka Chopina i wysłuchaliśmy informacji o tym wybitnym kompozytorze. Spacerując alejkami zachwycaliśmy się otaczającą nas przyrodą. Obserwowaliśmy piękne kwiatowe rabatki, stare drzewa, wiewiórki, pawie, kaczki, karpie w stawie, zbieraliśmy kasztany. Podziwialiśmy Pałac na Wyspie, fontanny oraz Amfiteatr. Poznaliśmy zegar słoneczny i staraliśmy się odczytać na nim aktualną godzinę. Była to dla nas bardzo przyjemna, jesienna wycieczka.  Zresztą zobaczcie sami ...

Marzena Olchowik

Łazienki Królewskie odwiedziły też klasy 4a, 4b, 4c wraz ze swoimi nauczycielami. Obejrzały Starą ale odnowioną Oranżerię.  Jest to jeden z najpiękniejszych obiektów letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Wewnątrz na tle malowideł przedstawiających włoski pejzaż stoją odlewy słynnych antycznych rzeźb. W Starej Oranżerii mieści sie też Teatr Królewski - jeden z kilku w Europie oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich..

Warto wiedzieć, że w czasach Stanisława Augusta Stara Oranżeria służyła do  przechowywania drzewek egzotycznych, które latem dekorowały królewskie ogrody  stąd nazwa tego pięknego  budynku.

Kolejne ciekawostki dotyczą oglądanego przez nas Pałacu na Wyspie, który w końcu XVII w. pełnił funkcję Łaźni. Miała ona służyć odpoczynkowi, rozrywce i kontemplacji. We wnętrzu Łaźni znajdowała się sala przypominająca grotę. Biło w niej źródło, niosące muzom natchnienie.

W 1764 roku Stanisław August, szukając miejsca na swą letnią królewską rezydencję, zakupił Łaźnię wraz z Ujazdowem. Za sprawą architektów król przekształcił Łaźnię w Pałac na Wyspie.

Kolejny etap wycieczki to amfiteatr. Scena od widowni oddzielona jest wodą, wykorzystywaną do akcji wystawianych tu dawniej sztuk.

W całym parku spotkaliśmy wiele zwierząt: mnóstwo oswojonych wiewiórek, dumne pawie, piękne łabędzie, kaczki i gołębie. Pod drzewami znajdowaliśmy błyszczące, gładkie kasztany, które bardzo miło liczyć i trzymać w dłoni. Zobaczcie zdjęcia zwycieczki klas 4a, 4b i 4c do Łazienek

Magda Kowalik, Katarzyna Staśkiewicz, Justyna Dyś, Magdalena Gielecińska

 

Wycieczka do Torunia

Na ten wyjazd czekaliśmy od dawna. 9 czerwca 2015 r. odbyliśmy podróż do miasta Mikołaja Kopernika. Pani przewodnik pokazała nam przepiękne zabytki Torunia. Zwiedziliśmy dom, w którym urodził się polski astronom. Sprawdziliśmy jak bardzo Krzywa Wieża odchylona jest od pionu. Pod koniec zwiedzania pogłaskaliśmy zaczarowane żaby przy fontannie, by zapewniły nam powrót w to magiczne miejsce. 

Zobacz galerię zdjęć. 


Wycieczka do sejmu

8 czerwca 2015 r. uczniowie klasy III gimnazjum i klasy I ZSZ z opiekunami udali się na wycieczkę do Warszawy. Celem naszej podróży było wejście i obejrzenie Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, a więc najwyższych organów władzy ustawodawczej w naszym kraju. Po dotarciu na miejsce. Pani przewodnik wyjaśniła nam zasady obradowania Sejmu, opisała historię tego budynku i przybliżyła świat polityków. Zwiedziliśmy między innymi Salę Kolumnową, „korytarz marszałkowski” oraz Salę Posiedzeń Senatu. Wszyscy byli pod bardzo dużym wrażeniem tego miejsca.

Przemysław Salamonik

Zobacz galerię zdjęć z wycieczki do sejmu.Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego w Zalesinku

Oto kilka fotek z naszej wycieczki klasowej. Była to wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego w Zalesinku. W tym mini zoo hodowane są: daniele, kucyki, pawie, perliczki i bażanty. Mieszka tu również para strusi australijskich – Emu.

Maj 2015 Justyna Dyś

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Powsinie


Pachnący i kolorowy o tej porze roku Ogród Botaniczny w Powsinie zapełnił się jeszcze bogaciej kolorami i radością. 26 maja 2015 odwiedzili Ogród uczniowie klasy 4a, 5a, 6a pod opieką pani Bożeny Jaczewskiej - nauczycielki przyrody, pani Magdy Kowalik i pana Jacka Jędrzejczaka. Podziwialiśmy przepiękne rododendrony, magnolie, ale również zachwyciły nas rzadko spotykane na codzień rośliny i drzewa. Sosny o bardzo długich igłach, krzewy o pięknych kwiatach, niezwykłej urody tulipany i wiele innych... Z ogromnym zapałem przeszliśmy namiastkę szlaków wysokogórskich i już zamarzyły się nam wakacje... - może właśnie w górach??? Ciekawym wyzwaniem było przejście po kamieniach przez staw z liliami wodnymi. Z wielką ostrożnością żeby nie wpaść do wody stąpaliśmy po kamieniach przy wtórze kumkających żab.

Pogoda była wymarzona – było ciepło i prawie słonecznie, choć deszcz wisiał w powietrzu.

Warto wiedzieć, że powierzchnia ogrodu wynosi 40 hektarów, z czego do zwiedzania przeznaczone jest 27 ha. Roślinność tego ogrodu podzielona jest na 5 kolekcji : flory polskiej, rajski ogród, ogród bylinowy, roślin użytkowych i arboretum ( kolekcja drzew ). Rosną tam rośliny ozdobne, byliny, rośliny cebulowe, lecznicze, przyprawowe, warzywa, rośliny sadownicze, tropikalne i subtropikalne.

Zobaczcie zdjęcia z tej wyprawy - zapewniam: nie skończycie oglądac a już zapragniecie się tam znaleźć

                                                                                 Magda Kowalik i Bożena Jaczewska


Słodka wycieczka


   20 lutego uczniowie kl. I, II, III  szkoły zawodowej oraz kl.Ia i IIa szkoły podstawowej pojechali na wycieczkę do zakładu cukierniczego Ferrero mieszczącego się w miejscowości Belsk Duży.

   Po przybyciu na miejsce zostaliśmy zaproszeni do sali konferencyjnej, gdzie przywitał nas przedstawiciel tej firmy. Przekazał nam wiele ciekawych informacji na temat historii powstania zakładu, produktów, z których wytwarzane są słodycze oraz rodzaju oferty. Pogadanka była poparta prezentacją multimedialną.

   Aby zwiedzić hale produkcyjne musieliśmy ubrać się w stroje ochronne (fartuchy i czepki).Od razu poczuliśmy się jak pracownicy tej firmy. Zwiedzaliśmy różne pomieszczenia. Z zaciekawieniem obserwowaliśmy pracę ludzi oraz ogromną ilość maszyn i urządzeń wykonujących wiele skomplikowanych czynności. Mieliśmy okazję degustować świeżo wypieczone, smakowite wafelki, niemalże ciepłą nutellę czy czekoladowe zajączki. Na zakończenie udaliśmy się na słodki poczęstunek składający się z różnorodnych produktów cukierniczych firmy Ferrero. Pyszności !!!

   Dziękując i żegnając się z przedstawicielem zakładu mieliśmy dobry humor i baaaardzo słodkie miny :  )) zobaczcie sami

Wycieczka do Warszawy -oglądamy budowle z klocków LEGO na Stadionie Narodowym

galeria zdjęć z wystawy klocków LEGO


Wycieczka klas 4a, 5a i 6a do Wilanowa 23 października 2014

galeria zdjęć

Wycieczka na Stadion Narodowy i do fabryki czekolady E.Wedel

W dniu 23 października uczniowie klasy I Z, III gim. wraz z opiekunami p. Przemysławem Salamonikiem, p. Jackiem Kasztankiewiczen, p. Przemysławem Blatem wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym celem wycieczki był Stadion Narodowy.

         Podczas zwiedzania stadionu uczestnicy wycieczki zobaczyli z tarasu widokowego cały majestat Stadionu Narodowego. Widok zapierał „dech w piersiach”. Następnie pieszo udaliśmy się do fabryki czekolady E.Wedel. Podczas zwiedzania fabryki słodkości, mogliśmy przyjrzeć się produkcji smakołyków. Najciekawszym miejscem w fabryce okazała się taśma, na której panie ręcznie dekorowały torciki Wedlowskie. Pod koniec wycieczki czekała na nas słodka niespodzianka w postaci poczęstunku przygotowanego przez pracowników oraz torebek upominkowych ze słodyczami.

obejrzyj zdjęcia z wycieczki na Stadion Narodowy i do fabryki czekolady E. Wedel

Wycieczka klas VI a i III gim na Górki Szymona

W środę 11 czerwca klasy kończące szkołę podstawową VI a i gimnazjum III gim wraz zopiekunami wybrały sie na wycieczkę integracyjną na Górki Szymona. To bardzo piękne miejsce z wyznaczonymi miejscami do palenia ognisk. Kiełbaski upieczone w ognisku smakowały wyśmienicie, pogoda dopisała, krajobraz zachwycił ... czegóż chcieć więcej...?
Niedługo wakacje... :)

Wycieczka klasy VIa i III gim na Górki Szymona - galeria

Wycieczka klas I - III

Dnia 10 czerwca 2014r. odbyła się wycieczka szkolna dla uczniów klas I-III do Gospodarstwa  Agroturystycznego „GAJÓWKA” w Obrębie. W piękny słoneczny poranek dzieci bawiły się na dmuchanym placu zabaw. Wiele radości maluchom sprawiła jazda na Go- kartach. Uczniowie również sprawdzali swoją odwagę chodząc po linie. Główną atrakcją była przejażdżka bryczką konną, przez piękny,  mieszany las okolicznej miejscowości. Woźnica umilał czas turystom, grając na akordeonie i śpiewając biesiadne piosenki.

Wszyscy nie co zmęczeni upalną pogodą, ale zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

galeria zdjęć z wycieczki kls I-III

Śladami Chopina i Radziwiłłów - 4 czerwca 2014

Piękną  wycieczkę  zorganizowała  nam  pani  Bożena Jaczewska. Odwiedziliśmy miejsce urodzin Fryderyka Chopina – dworek w Żelazowej Woli, gdzie poznaliśmy szczegóły z życia naszego największego kompozytora. W muzeum było mnóstwo turystów z całego świata. Zwiedziliśmy też kościół, w którym Chopin był chrzczony. Jego renesansowa architektura jest zupełnie wyjątkowa, ponieważ kościół pełnił także funkcje obronne.     

Po obiedzie zwiedziliśmy bogato wyposażony pałac w Nieborowie. Pani przewodniczka zdradziła nam wiele ciekawostek z życia Radziwiłłów – co robili na co dzień, czym się zajmowali, jak wyglądała książęca sypialnia, biblioteka, jadalnia, sala balowa – naprawdę piękny, dostatni zamek. Zrobił na nas ogromne wrażenie.

Pogoda nam dopisała, radośni, szczęśliwi wróciliśmy do Piaseczna.  galeriaWycieczka klas 4a 5a i 6a na Stare Miasto - maj 2014